תביעות רכוש וחלוקת הוצאות וסיכונים בימי הקורונה

גם בימים כתיקונם, לא כל שכן במשבר הנוכחי, התקשו תובעים לגייס את ההון הדרוש לצורך הגשת תביעה, והקורונה עלולה לקחת את השוק עוד כמה צעדים אחורה. עו"ד גיא יעקב מסביר איך דווקא עכשיו הגיש תביעה, בשם שני ועדי בתים, בהיקף של כ-6 מיליון ש"ח, ואיזה תובנות הסיק מהתהליך

עו"ד גיא יעקב

עו"ד גיא יעקב. צילום: יח"צ
עו"ד גיא יעקב. צילום: יח"צ

אנחנו נמצאים בימים שבהם יש לדחות את ההוצאות הבלתי-הכרחיות, מה שעלול לעכב הגשת תביעות, מכיוון שנפגעים מנתבים את כספם למקורות אחרים. תביעות בכלל, ותביעות נזקי רכוש בפרט, עלולות להיוותר בלתי-מטופלות, כיוון שהן נדחות בפני הוצאות אחרות, דחופות יותר.


גם לפני תקופת הקורונה, קל וחומר לאחריה, היכולת של תובע להעביר סיכון ולהשתמש בגוף להשקעות בהליכים משפטיים, דוגמת השקעות משפטיות, הינה קריטית עבור תובעים ועורכי דין. בין אם לצורך קבלת חוות דעת, בין אם לשם תשלום אגרת בימ"ש או לכל הוצאה אחרת – קבלת ההשקעה מאפשרת לתובעים לנתב את המשאבים הפרטיים שלהם להוצאות מיידיות, ולגדר סיכונים כלכליים. מכשול המימון מוכר למייצגים רבים, גם בתביעות אזרחיות שאינן קשורות בנזקי גוף, והופך לעיתים קרובות את השלב הראשוני של הגשת התביעה לבלתי-אפשרי, לאור ההוצאות הכרוכות בהליך.

בתביעות נזקי גוף, גובה האגרה קבוע בתקנות ואינו גבוה בצורה יוצאת דופן, ולא מהווה כשלעצמו, בדרך כלל, את המכשול המרכזי. עם זאת, בהליכים אזרחיים, בהם תביעות נזקי רכוש, גובה האגרה הינו נגזרת של סכום התביעה, ועלול במקרים של תביעות מורכבות להגיע למאות אלפי שקלים ומעלה.


עניין זה, בשילוב עלויות נוספות הקשורות בניהול ההליך, דוגמת חוות דעת מומחים, שכר מגשרים, מקדמות כלשהן לעורכי הדין וכיוצ"ב, מביא לכך שאין באפשרות התובעים לגייס את הסכומים הדרושים כדי להגיש את התביעה – ובמקרים רבים אחרים, גם כאשר יש לתובעים מקורות מימון אישיים, שנאת-הסיכון הכרוכה, כידוע, בהליך המשפטי (כולנו יודעים איך נכנסים לבית המשפט, אף אחד לא יודע איך יוצאים ממנו), מביאה לכך שלעיתים קרובות מאוד, התובע יוותר על הגשת התביעה, אף שייתכן שסיכוייה גבוהים.

ליקויי בנייה: מקרה מבחן

דוגמא ספציפית ניתן להביא מתחום ענף הבניה וליקויי הבנייה. כידוע, בשנים האחרונות, עם העלייה במחירי הדיור ובצידה תנופת בנייה חסרת תקדים, החל גל של בנייה קבלנית בהיקפים גדולים אשר טרם נראו בעבר.