תביעה: זוטרים טיפלו באם, התינוק נולד פגוע

הורים לילד עם שיתוק מוחין טוענים שרשלנות בלידה גרמה לנזק הקשה והגישו תביעת ענק נגד ביה"ח. השקעות משפטיות כיסתה עבור התובעים את עלויות חוות הדעת הרפואיות והוצאות נוספות במסגרת ההליך מערכת השקעות משפטיות

לבית המשפט המחוזי מרכז הוגשה לאחרונה תביעת רשלנות רפואית נגד שירותי בריאות כללית על ידי הורים הטוענים לרשלנות רפואית בלידה בבית החולים מאיר שגרמה לתינוק נזקים נוירולוגים קשים.


באמצעות משרד עורכי הדין גוטמן-אמיר טוענים ההורים שבמאי 2016 הגיעה האם לבית החולים כשהיא בשבוע 38 להריונה, בשל חשד לירידת מים, הפרשה דמית וצירים לא סדירים. בהגעתה היא דיווחה שהיא מרגישה היטב את תנועות העובר. לדברי התובעים, לאחר קבלתה לא בוצעה לאם בדיקה רפואית או מיילדותית ואף לא בדיקת אולטרסאונד להערכת מצב העובר. היא חוברה למוניטור שהיה פתולוגי והתאפיין בהפרעות קצב חוזרות ונשנות.


התובעים ציינו כי ניטור פתולוגי מעין זה חייב הערכה מיידית של רופא בכיר ובעקבותיה קבלת החלטה לניתוח קיסרי דחוף. זאת, במיוחד לנוכח שבוע הלידה המתקדם והעובדה שהתובעת הייתה רחוקה מלידה. למרות זאת, לא הוזעק הרופא הכונן, לא נעשתה הערכת מצב ביחס לעובר וגם לא החייאה תוך רחמית. התובעים הוסיפו שהניטור הראשון נמשך 36 דקות יותר מהדרוש ובסופו המתמחה שטיפלה בתובעת, שהורשתה לעסוק ברפואה כשלושה חודשים בלבד קודם לכן, לא הבינה את התבנית הפתולוגית וחומרתה. רק לאחר דקות ארוכות בהן חוברה האם למוניטור השני הבינה מתמחה ותיקה יותר את הצורך והדחיפות בביצוע ניתוח קיסרי ואף הוחל בהכנות לניתוח. למרות זאת, הניתוח עצמו בוצע רק 45 דקות לאחר מכן. רק בשלב זה עדכנו המתמחים הזוטרים, שניהלו את המקרה לבדם, את אחראי התורנות ואת הרופא הבכיר הכונן, שהורה באיחור על ניתוח קיסרי. לאחר זמן יקר נולד התינוק ללא דופק ונזקק להחייאה.

עו"ד גוטמן-אמיר
עו"ד גוטמן-אמיר. צילום: יח"צ

בחוות דעת הרפואית שצורפה לתביעה, אשר את עלותה כיסתה השקעות משפטיות, נכתב כי ניהול הלידה וההתייחסות למוניטורים חרגו בצורה בולטת מהמלצות נייר העמדה שהיה בתוקף באותה עת ומהפרקטיקה המקובלת בחדרי לידה. חוות דעת נוספת, שמומנה גם היא ע"י השקעות משפטיות, קבעה כי התינוק נולד כשהוא סובל מהפרעה באספקת החמצן לעובר סביב הלידה, וכי קיים קשר סיבתי מובהק בין ההפרעה לנזקיה הנוירולוגים – עיכוב התפתחותי, אפילפסיה לא מאוזנת ושיתוק מוחין. לדברי התובעים, ביצוע ניתוח קיסרי בשלב מוקדם יותר היה מביא לחילוץ בנם מהרחם בזמן, והיה יכול למנוע את נזקיו הקשים. הסיפור הובא בהרחבה ב"ידיעות אחרונות".


התובעים תיארו בכתב התביעה את הסבל הרב שעובר עליהם ועל בנם, שיהיה תלוי כל חייו בהשגחת אחרים ובעזרתם בכל פעולות היומיום. הם ציינו שחייהם השתנו מהקצה אל הקצה וכעת הם מכוונים אל בנם וצרכיו.

קישור לכתבה המלאה: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5680018,00.html?fbclid=IwAR13ZWWQL7vE-R1TFmoev5uUGBreOI0tcKxd9oFpEHa4S8Qh2xWsRggtJi0

בחזרה למגזין
בחזרה לעמוד הבית