שיטת קריסטלר: אלימות המהווה עילת תביעה

לפני יותר ממאה שנים פיתח רופא נשים גרמני שיטה אלימה אשר נועדה לזירוז הלידה. מאז ועד היום, שיטת קְרִיסְטֵלֶר הידועה לשמצה נחשבת עדיין לפרקטיקה נוהגת בבתי חולים בארץ ובעולם. עו"ד ד"ר שי פויירינג קורא במאמר מיוחד להפסיק את השימוש בה, ומעביר מסר ליולדות: הצוות הרפואי נהג באלימות במהלך הלידה? מדובר בעילה לתביעה משפטית

עו"ד ד"ר שי פויירינג

בסוף המאה התשע עשרה, פיתח רופא נשים גרמני ששמו קריסטלר, תמרון אלים ומכאיב במיוחד אשר נועד, לכאורה, לזרז את חילוץ העובר מן הרחם.

התמרון כרוך בהפעלת לחץ ניכר על רום הבטן של היולדת בעזרת זרוע הרופא או המיילדת. לשם כך מטפס המבצע על מיטת היולדת, מניח את האמה על רום הבטן, משעין עליה את כובד משקלו ומייצר תנועות סחיטה כלפי חלקו התחתון של הגוף.


עם השנים דעך כוכבו של הקריסטלר משום שהמיילדים נחשפו לסיבוכי התמרון, ובהם: קרע של הרחם, קרעים בתעלת הלידה, שברים, קרע של הטחול וכן סיבוכים מאוחרים יותר כגון חולשה של רצפת האגן על המשתמע מכך. ואכן, החל מאמצע המאה הקודמת הוזכר התמרון על שם קריסטלר בספרות הגינקולוגית במטרה אחת - על מנת לגנותו תוך ציון שאינו ראוי לשימוש. בהמשך אף הושמט איזכור התמרון מרוב הספרים המובילים.


והנה, דווקא בעשורים האחרונים מתברר שהקריסטלר שב ותופס מחדש אחיזה בארגז הכלים של מקצוע המיילדות. מחקר מצרפת הראה שברבע מן הלידות הופעל התמרון. מנהל מחלקה בישראל אישר באוזני שלמרות שהוא אסר על רופאיו לבצע קריסטלר, ידוע לו ש"מאחורי גבו", לפחות בשליש מן הלידות במחלקה שלו במהלך התורנות מבוצע בניגוד להוראותיו התמרון ומאליו ברור שלא היה לכך כל זכר ברשומה.

תחיית השימוש בקריסטלר הביאה לתגובת נגד. בתחילה היו אלה בעיקר ארגוני נשים במדינות שונות אשר גרסו שזהו מקרה אופייני של אלימות נגד נשים, ויצאו למסע כנגד התמרון. טענתם הייתה שככלל נשים חשופות בחדרי לידה להתנהלות פוגענית ומכאיבה שכמותה רופאים לא היו מרשים לעצמם לבצע במהלך טיפול בגברים. לקול הזעקה הציבורית היו השגים. כך למשל בשנת 2007 בעקבות פעילות ציבורית ענפה של ארגון נשים ספרדי בשם "הלידה שייכת לנו" אסרה ממשלת ספרד על שימוש בקריסטלר.


זה לא נעצר בכך – בשנים האחרונות סיווג ארגון הבריאות העולמי (WHO) את הקריסטלר כפעולה ש"אינה מומלצת" בחדרי לידה המצויידים במכשיר ללידת ואקום. בכך למשל סימן ארגון הבריאות העולמי כי פעולה זו מותרת בלית ברירה רק באיזורי ספר בעולם השלישי בחזקת עדיפה מכלום. ארגון המיילדות האמריקאי ה- ACOG הבהיר לאחרונה כי אין בדעתו לפרסם נייר עמדה ביחס לקריסטלר, מן הטעם הפשוט - שהיא אינה מומלצת. הקולג' המלכותי למיילדות וגיניקולוגיה בבריטניה הגדיל והוציא הנחייה פוזיטיבית לפיה תמ