"קרן ג'סטיס יוצרת שינוי חברתי"

המשיכה לתחום הרפואה, הדרישה המיוחדת והבלתי-סבירה של חברת הביטוח שהונחה בפניה, הדברים שחשוב לה לבחון בבקשת השקעה וכיצד הסיוע שמעמידה הקרן יוצרת את ההבדל בין להיות או לחדול עבור ניזוקים רבים. "חקירה נגדית" עם כב' השופטת בדימוס נחמה נצר, מומחית מהמובילות בישראל בתחום הרשלנות הרפואית וחברת ועדת ההשקעות של קרן ג'סטיס

מערכת קרן ג'סטיס - השקעות משפטיות

כיצד הגעת לעולם המשפט ומשם לכס השיפוט? התלבטתי בין לימודי רפואה למשפטים. אבי המנוח ז"ל המליץ לפנות לתחום המשפטי. בראיה לאחור חשבתי שמדובר במקצוע משמעותי. לא מיותר לציין כי באותה עת מספר הסטודנטים היה מצומצם מאוד והמקצוע נהנה מיוקרה רבה. במבחן הזמן, הציפייה שלי תאמה את המציאות - בתחילה כעו"ד וכל שכן כשופטת. חשתי שיש לי כוח השפעה עצום בתחומים בהם עסקתי ושאבתי מכך כוח רב. אני מניחה שנטייתי לשפיטה נבעה מהרצון למקסם את יכולתי לבטא את האני מאמין שלי בתחום המשפט והעיסוק בשפיטה זו בהחלט פסגה מקצועית לכל משפטן.


כיצד הגעת לתחום הנזיקין והרשלנות הרפואית? האמת שהגעתי לתחום ממש במקרה, ואולי בעצם לא המקריות לבדה היא שהביאה לכך. מאז ומעולם נמשכתי לתחום הרפואה, ומטבע הדברים תחום הנזיקין והרשלנות הרפואית משיקים לתחום הרפואה, כך שאולי נטיית הלב היא שלקחה אותי לתחום. התחלתי לנהל תיקי נזיקין ורשלנות רפואית כבר בהיותי שופטת שלום, והתיקים הפכו משמעותיים הרבה יותר כשעסקתי בהם כשופטת מחוזית.


קיים תיק שזכור לך במיוחד? בהיותי שופטת שלום נידונה בפניי תביעת רופא שיניים שעקב קרע ברשתית איבד את הראיה המרחבית ולא יכול היה להוסיף ולעסוק בניתוחים. הנתבעת דרשה כי הוא יעשה הסבה מקצועית לעריכת דין ודחתה את דרישתו להכיר בו כמי שאיבד לחלוטין את כושרו לעבוד. התביעה התקבלה על ידי תוך שקבעתי כי דרישת חברת הביטוח אינה סבירה.

כשופטת לשעבר, מהו לדעתך תפקיד קרן ג'סטיס ומקומה בעולם המשפט? מהו השינוי שהיא יכולה לעשות? תמיד סברתי כי יש בעריכת דין צד חברתי שאינו מצריך דווקא בירור משפטי. הקרן בהחלט יוצרת שינוי חברתי בהיותה מאפשרת גם לזה שידו אינה משגת להביא את עניינו בפני בית משפט ולקבל סעד מתאים. יש בכך כדי לפתור 'כשל שוק' בתחום זה. הואיל ומדובר בתביעות שלרוב מצריכות חוות דעת מומחים הרי שהתובע נדרש לעלויות משמעותיות לצורך הגשת התביעה וביסוס טענותיו. הסיוע שמעמידה הקרן יוצר את ההבדל בין להיות או לחדול ופותח בפני הניזוק את האפשרות לנהל ההליך, ולא פעם מדובר במהלך משנה חיים עבורו.


מה אומר מבחינתך להיות חברה בועדת