על קרן ג'סטיס והשקעות בהליכים משפטיים: כך אנו מתקנים את כשלי השוק בעולם המשפט

הסובלים מנזק מתמודדים עם קשיים רבים בדרך להגשת תביעה משפטית: התקופה קשה במיוחד, ההליך נכפה עליהם וההוצאות הכלכליות משמעותיות. במקרים רבים, הרכיב האחרון מונע מניזוקים רבים להגיש תביעה ולקבל את הפיצוי המגיע להם בבית המשפט. חברות להשקעות בהליכים משפטיים, ובראשן קרן ג'סטיס, מרחיבות את פעילותן כדי לאפשר לכל תובע להגיש תביעה בלי להוציא כסף מראש, וללא סיכון כספי

פרופ' עדי אייל

לשנות את חיי התובעים לטובה. פרופ' עדי אייל
לשנות את חיי התובעים לטובה. פרופ' עדי אייל

התובע הנזיקי מצוי בבעיה מתחילת דרכו המשפטית: מבחינתו, ההליך המשפטי נכפה עליו, ובתקופה שממילא הוא סובל מפגיעה אותה לא צפה ואליה לא התכונן. בניגוד לתביעה חוזית או תאגידית, לתובע בנזיקין בדרך כלל אין היכרות מוקדמת עם זה שפגע בו, והוא לא התכונן לאופציה שימצא עצמו בהליך משפטי יקר, ארוך ומסורבל. מעבר לכך, התובע הנזיקי נגרר לבית המשפט דווקא בתקופה קשה במיוחד – אחרי שסבל פגיעה שזעזעה את חייו, ולעיתים גם פגמה ביכולתו להשתכר, שלא לדבר על תשלום עלויות ההליך המשפטי.


מכיוון שכך, רבים מהנפגעים בנזיקין, מוצאים עצמם בדילמה לא פשוטה: כדי לזכות בפיצוי המגיע להם, עליהם להגיש תביעה, ולשם כך עליהם להצטייד בייעוץ משפטי ובחוות דעת מקצועיות ממומחים שונים, וזאת תוך השקעת זמן, מאמץ וכסף בעצם ניהול ההליך. הוסיפו לכך את העובדה שעבור רוב הנפגעים, ההליך המשפטי נתפש כמסובך ומאיים, באופן שמייצר רתיעה מהגשת תביעה מלכתחילה – וניהול התביעה לאחר מכן. התוצאה היא כי רבים מהנפגעים בנזיקין מוותרים על הגשת תביעה, מגישים תביעה "חלקית" או ממהרים להתפשר, באופן שמותיר אותם חסרים ופגועים באופן כפול – ראשית, מהאירוע הנזיקי עצמו ושנית, מהליך משפטי יקר ומלחיץ שמגיע בתקופה הגרועה ביותר האפשרית.


כשמערכת דיני הנזיקין לא מצליחה למלא את תפקידה


התוצאה רעה גם מבחינה אישית וגם מבחינה ציבורית: הנפגע יוותר על זכויותיו ויישאר ניזוק, והפוגע אינו צפוי לשלם את מלוא הנזק שגרם – כך שהתמריץ להיזהר אינו מלא. בדרך כלל, הפוגע מיוצג על-ידי חברת ביטוח – שחקנית חוזרת בזירה המשפטית, שמודעת לחלוטין לעובדה שככל שההליך יקר וארוך יותר, גוברים הסיכויים שהניזוק יסכים לפשרה חלקית. במובן זה נוצר כשל שוק רחב-היקף וארוך-טווח: מערכת דיני הנזיקין אינה מצליחה למלא את תפקידה החברתי – לא בפיצוי הניזוק ולא בהרתעה מפני נזקים עתידיים.


לכשל השוק המערכתי, שני מופעים משלימים: חלק מהתובעים נמנעים מהגשת תביעה, וחלק מהתובעים "חוסכים" בהוצאות התביעה באופן שפוגע בסכום הפיצוי שיקבלו. כמעט כל עורך דין בתחום חווה על בשרו את שני כשלי השוק המדוברים. מחד, ניזוקים שהגיעו למשרד, ישבו, שאלו, ודיברו על התביעה שיגישו – רק כדי "להיעלם" בהמשך כשהבינו שגם אם עורך הדין ידחה את שכרו ויגבה רק אחוזים במקרה של הצלחה, עדיין על הניזוק ללכת לרופאים, לממן מספר חוות דעת של מומחים רלוונטיים, ולשאת במגוון הוצאות משפט. מאידך, תובעים שכבר מוכנים להיכנס להליך, אך מסרבים ללכת למומחה המוביל (והיקר) ומסתפקים בחוות דעת אחת כללית, לעתים "זולה" יותר, במקום לבקר אצל כמה רופאים, כל אחד מומחה בתחומו.

אל תוך העולם הזה נכנסות חברות להשקעות בהליכים משפטיים, בראשן קרן ג'סטיס. אלה לוקחות על עצמן את עלויות ההליך , ובעיקר את הסיכון הכלכלי, כדי לאפשר לניזוק לבנות בסיס לתביעה איכותית מבלי "לחסוך" בפרטים, למשל באמצעות בחירת הרופאים הטובים ביותר, בתחומי ההתמחות הרלוונטיים ביותר. כמו כן, החברות המשקיעים בהליכים משפטיים נושאות עבור התובע באגרת בית המשפט ובכל הוצאה נוספת הקשורה לתיק – מעלות איסוף חומר רפואי, דרך שכר בוררים ומגשרים ועד כל הוצאה אחרת הקשורה להליך, ומאפשרות לתובע להגיע לבית המשפט בלי להוציא אפילו שקל אחד, ובלי להסתכן כספית.


השקעות בהליכים משפטיים: לשנות את חיי התובע לטובה


בעולם, מדובר בתופעה רחבה וותיקה. כבר בשנות ה-90 של המאה הקודמת, חברות להשקעות בהליכים משפטיים החלו פועלות בהיקף נרחב באוסטרליה, אנגליה וארצות הברית. במשך השנים, התפתח התחום לכלול הצעות מימון למגוון אדיר של תחומים משפטיים, כאשר החברות משמשות תמיד כגורם משקיע בלבד, ובתמורה זכאיות, רק במקרה שהתביעה הסתיימה בהצלחה, לבונוס הצלחה מתוך הסכום שנפסק לזכות התובע, אשר מבוסס בדרך כלל על הסכום שהושקע בתביעה. חלק מהשוק מתמקד בסיוע לתובעים פרטיים, חלקו מתמקד בתאגידים ומימון הליכים ארוכי-טווח, וחלקו מממן ממש פעילויות של משרדי עורכי-דין. בארה"ב בלבד, מדובר בתעשייה חובקת מיליארדי דולרים, בחברות שחלקן נסחרות בבורסה ורובן פועלות בנישות משפטיות ספציפיות, כל אחת על-פי התמחותה. הספרות המשפטית והכלכלית בתחום נרחבת, ורבים טוענים בעד ונגד השלכותיה המסתברות[1], אולם כמעט ואין חולק על כך שהתעשייה החדשה, בראש ובראשונה, קידמה עבור תובעים רבים את זכות הגישה לערכאות, שהוכרה כזכות יסוד בעלת אופי חוקתי.


קרן ג'סטיס, שזכיתי להיות ממקימיה, היא גוף פורץ דרך בישראל – קרן חברתית-משפטית, אשר מאפשרת לתובע להגיש באמצעות עורכי דינו את התביעה המבוססת ביותר, מבלי שאלו צריכים להגביל עצמם בשל סיכון כלכלי ובלי שיפריעו להם לבחור את הטוב בעיניהם, הכל כדי שעורך הדין יוכל לזכות עבור התובע בפיצויים המקסימאליים, שישנו את חיי התובע לטובה, וגם יאפשרו לעורך הדין להרוויח שכר טרחה ראוי. קרן ג'סטיס בוחנת כל בקשת השקעה שמגיעה אל פתחה באמצעות ועדת ההשקעות שלה, שכוללת שופטים בדימוס ומשפטנים בכירים, וככל שהחליטה להשקיע בתביעה ולכסות את הוצאות התובע, קרן ג'סטיס לוקחת על עצמה את מלוא הסיכון, כך שתובע שתביעתו נדחתה אינו חייב דבר ואינו יוצא בחסרון כיס. באופן זה, קרן ג'סטיס אינה מתערבת בניהול ההליך או בבחירת המומחים, ואינה מגבילה הליכי פשרה אפשריים. כל ההחלטות המהותיות הן של הניזוק ובאי-כוחו, וכל הסיכון הכלכלי הוא על קרן ג'סטיס.


באופן זה, כיסוי עלויות ההליך המשפטי ע"י קרן ג'סטיס מאפשר פתרון שני כשלי השוק המתוארים, תוך שילוב בין תמריצי המשקיעים לבין תמריצי התובעים הממומנים. כשל השוק הראשון, של הימנעות מהגשת תביעה, נפתר בכך שאנו חוסכים מהניזוק את הצורך להוציא כסף מהכיס דווקא בזמן הכי קשה לו – אחרי נזק שנכפה עליו ובעודו מתמודד על מגוון קשיים אישיים וכלכליים. כשל השוק השני, של "חיסכון" במומחים והתפשרות בבניית התיק, נפתר בכך שאנו משחררים את התובע משיקולי עלות, ומאפשרים לו ולעורך-דינו לבחור את הדרך הטובה ביותר להגיע לפיצוי ה


מיטבי, שהרי כלל אין לו סיכון כספי. בשני ההיבטים, קבלת ההשקעה משחררת את התובע מהסיכון ומההוצאה, ומאפשרת לו לנהל משא-ומתן רציני עם הפוגע, כשהתובע נהנה מ"גב" כלכלי יציב ואיתן ואף אינו חושש עוד מהתארכות ההליכים והלחץ הכלכלי הנלווה אליהם. בין אם בניהול התיק עד לפסק-דין, ובין אם בניהול משא-ומתן לקראת פשרה איכותית, קבלת ההשקעה מאזנת את הכוחות ומאפשרת לתובע לבחור בגישה ארוכת-טווח ונטולת-דאגה. זמנן של הפשרות שנכפות על התובע "רק כדי לגמור עם זה" – עבר.


לנהל את התיק ללא לחץ כלכלי

קרן ג'סטיס מחברת בין משקיעים שמסוגלים לחכות, לבין תובעים שמעוניינים בקבלת השקעה עכשיו. היא מפזרת את ההשקעה והסיכון הכלכלי-משפטי בין מספר גדול של תיקים, כך שניתן לעמוד גם בהפסדים באותם תיקים בהם התביעה נדחית. יותר מכל, היא מנקה את ההליך המשפטי מהלחצים הכלכליים שמעוותים את קבלת ההחלטות של התובע המזדמן, זה שהנזק שקרה לו הוא חד-פעמי וקשה להכלה. קבלת ההשקעה מאפשרת לצדדים להתמקד בתיק עצמו, ומונע מהגוף החזק כלכלית את האפשרות להפעיל לחץ על הצד שמתמודד עם תקופה קשה והוצאות בלתי צפויות. במילים פשוטות, ההשקעה של קרן ג'סטיס מייצרת הוגנות ומיקוד בעיקר. תביעות צודקות ומבוססות – תצלחנה. תביעות נעדרות עילה או הוכחה – תידחנה מראש ע"י הקרן. אך הכול לפי התוכן המשפטי והעובדתי ולא לפי לחץ כלכלי בלתי רלוונטי.


עולם ההשקעות בהליכים משפטיים נועד לאפשר ניתוק בין גורמי-כוח כלכליים לבין הצלחה או כישלון משפטי. תפקידו לסייע למי שזכאי בדין, לעמוד על שלו ולהגיע לפיצוי המתאים. בספירת הנזיקין, ובנזקי גוף באופן מיוחד, מדובר בפתרון חיוני ל"אדם הקטן" שמוצא עצמו נאבק במערכת גדולה ומסורבלת, ובדרך כלל עומד מול נתבעים עוצמתיים, שיש להן גם זמן וגם כסף כדי לנהל תביעות ארוכות, בניסיון להתיש את התובע ו"לייבש" אותו כלכלית. ככל שאלו נדרשות לבירור האמת, תמשכנה, אך ככל שאלו הופכות למנגנוני-לחץ – הגיע הזמן שגם ל"אדם הקטן" יהיה על מי להישען ובמי להיעזר. אם בכך גם נפתור חלק מכשלי השוק ונסייע להגברת ההוגנות ואיכות הדיון המשפטי – דיינו.


פרופ' עדי איל הינו פרופ' למשפטים וד"ר לכלכלה, מרצה בכיר וראש תכנית המצוינות בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת בר-אילן. פרופ' איל הינו מומחה בעל שם לחברות ולהגבלים עסקיים, ומשמש כמרצה אורח באוניברסיטאות מובילות ברחבי העולם. פרופ' איל הינו מייסד-שותף ויו"ר הדירקטוריון של קרן ג'סטיס.

[1] ראו למשל, Litigation Finance: A Market Solution to a Procedural Problem, 99 Georgetown Law Journal 65 (2010); Alternative Litigation Funding, RAND Discussion Paper (2010); Islands of Litigation Finance, Harvard Law School Discussion Paper No. 71 (2017); Litigation Finance, The Economist, (August 2018).

בחזרה למגזין
בחזרה לעמוד הבית