מחושך לאור איתן

על הקשר שבין חנוכה לקרן ג'סטיס: פרופ' עדי אייל מסביר כיצד שיתוף הפעולה הייחודי בין הקרן לבין עורכי הדין והמומחים מתחבר יחד לכוח גדול, שמטרתו לייצר שינוי עבור כל תובע - בדיוק כמו שכמה נרות דקיקים מפיגים הרבה מן החושך

פרופ' עדי אייל

חנוכה. סופגניות, שירים, נרות, ו״באנו חושך לגרש״. ומה הקשר לקרן ג'סטיס?

כמו שכמה נרות דקיקים מפיגים את החושך, וכמו שכמה קולות שרים מצטרפים למקהלה, לפעמים צריך רק לחבר כמה כוחות יחדיו כדי ליצור שינוי גדול.


מי שנקלע לסבך משפטי, כבר פגוע וכואב עוד לפני, ואז מרגיש נטחן בין גלגלי מערכת המשפט.

לרוב האנשים, המצב חדש, מפחיד וכואב. בדיוק ברגע הזה, מגיעות עוד מגיעות הוצאות. לא סופן ידוע, לא סכומן ידוע, וגם לא ידוע אם המשפט יצליח והאם ההוצאות אי פעם יכוסו.


למצב הזה נקלעים רבים כל יום, ומתחילים ״לחסוך״ בהוצאות. נגיש תביעה או נוותר? נלך למומחה המומלץ, או נחפש מישהו יותר זול? נסתפק בטיפול וחוות דעת שאנו יכולים לממן, או נתאמץ ונגיע לטוב ביותר? ואולי לשים עוד קצת כסף עכשיו, יקנה סיכויי הצלחה גדולים יותר, ופיצוי מכובד יותר, בטווח הארוך?


בשביל זה הקמנו את קרן ג'סטיס. לאפשר למי שנפגע ונלחץ וצריך – לצערו הרב – את מערכת המשפט, לעמוד בכל ההוצאות הדרושות כדי לייצג את עצמו ואת נזקו בצורה הטובה ביותר. גם כדי להשיג יותר, אך גם כדי לדעת שכל הסיפור סופר, ודבר לא נחסך, וככל שבתי משפט מסוגלים להגיע לאמת ולצדק – לפחות ארנקו של הנפגע לא יהיה המגבלה.


דווקא במקומות בהם צד אחד הוא יחיד שעבורו עולם המשפט זר וחדש, וצד שני הוא תאגיד גדול, שחקן חוזר ומתוחכם במשפט – לכסף יש המון השפעה. האחד לחוץ גם כספית וגם רגשית, השני משתמש בכוחו הכלכלי ויכולת העמידה שלו, והיחסים רחוקים מאוד מלהיות שוויוניים. וההבדל משפיע על היכולת להשיג צדק, ואפילו לנהל נכון את התהליך. ההון שלנו נועד להשוות קצת את התנאים והיכולות.

וכמו נרות החנוכה, אנו רק עוזרים קצת. עוד נר בחנוכייה של בעל הדין, שמצרף את ההון שלנו לייצוג האיכותי, למומחים הטובים ביותר, לעזרה ולמאמצים הנדרשים, כדי לייצר אור משותף שמאיר אותו ואת המקרה שלו, באור הטוב ביותר - אור איתן. אור שנוצר משיתוף פעולה בו כל צד עוזר לאחרים לעשות את מלאכתם.

חג חנוכה שמח!

בחזרה למגזין
בחזרה לעמוד הבית