• מערכת השקעות משפטיות

למה לבחור דווקא בהשקעות בהליכים משפטיים?

בעת משברים כלכליים עולה במיוחד הצורך בשימוש בקרנות להשקעות בהליכים משפטיים. למרות היתרונות הרבים בעבודה לצד הגופים הללו - ביניהם מימוש זכות הגישה לערכאות, מקסום ערך התביעה והשוואת מאזן הכוחות בין התובע לנתבע - אחוז ניכר מעורכי הדין עדיין לא נחשפו מספיק לחידושי התחום. עו"ד אוהד גרינוולד, שותף-מייסד קרן ג'סטיס, במאמר מיוחד על המהפכה שעולם המשפט ניצב לפתחה

עו"ד אוהד גרינוולד, שותף-מייסד קרן ג'סטיס

עו"ד אוהד גרינוולד, שותף-מייסד קרן ג'סטיס
עו"ד אוהד גרינוולד, שותף-מייסד קרן ג'סטיס

סקרים בקרב עורכי דין שנערכים בשנים האחרונות בארה"ב, באנגליה ובאוסטרליה – מדינות שבהן סצנת ההשקעות בהליכים משפטיים מתפתחת במהירות אסטרונומית – מראים כי אחוז ניכר מהם עדיין לא מכירים מספיק את התחום. המחסור בידע מביא לכך שאותם עורכי דין אינם מנצלים את האפשרויות המדהימות הטמונות בכלי החדש, והם ולקוחותיהם מפסידים תיקים וכסף.


אחת המטרות החשובות ביותר שעומדות בפנינו – החלוצים שעוסקים בתחום ההשקעות בהליכים משפטיים, בישראל ובעולם – היא להשכיל את ציבור עורכי הדין. אומנם, סצנת ההשקעות בהליכים משפטיים בעולם מכפילה את עצמה, בגודל ובהיקף, בכל שנתיים עד שלוש, וכבר היום מושקעים בעולם מיליארדי דולרים בהליכים משפטיים שונים, אולם לפי כל ההערכות מדובר בקצה הקרחון. השוק המשפטי מגלגל טריליוני דולרים בשנה, ובישראל בלבד עשרות מיליארדי שקלים בשנה. לפי התחזיות, בתוך שנים ספורות, חלק ניכר מהפעילות הכלכלית הזו תעבור דרך גופים המתמחים בהשקעות בהליכים משפטיים, בראשם בישראל קרן ג'סטיס.

משברים כלכליים מגדילים את הצורך להשקעות בהליכים משפטיים

תחום ההשקעות בהליכים משפטיים החל לצבור תאוצה במשבר הכלכלי הגדול של 2008. לא רק אנשים פרטיים, אלא גם תאגידים וחברות מסחריות החלו לפנות, בקצב הולך וגובר, לגורמים המתמחים בהשקעות בהליכים משפטיים, כדי להימנע מההוצאות הכספיות הכבדות הכרוכות בניהול הליכים משפטיים (שעלותם עולה ככל שהסכומים המעורבים בהליכים עולים – ומטבע הדברים, הסכומים עולים ככל שהצדדים המעורבים בליטיגציה גדולים יותר), לשפר את המאזן ואת תזרים המזומנים שלהם ולגדר סיכונים.


המשבר הכלכלי שהביאה עמה הקורונה, הגדול ביותר מאז משבר 2008 ואחד החמורים מאז ומעולם, מאיץ את המגמה. קצב הפניות לקרן ג'סטיס, ולגופים מסוגה בעולם, הלך וגבר ככל שמשבר הקוביד-19 נמשך. בראייה חיובית, חשיפתם של עורכי דין רבים לכלי החדש הזה בתקופת הקורונה תשרת את עורכי הדין, ובכלל את סצנת ההשקעות בהליכים משפטיים, לטווח רחוק מאוד – שכן לפי סקרים רבים, כ-99% מעורכי הדין שהחלו לעבוד לצד גופים המשקיעים בהליכים משפטיים הביעו "שביעות רצון גבוהה" מהעבודה לצד הגוף המשקיע, ואמרו שיהפכו אותה לעניין קבוע, בתיקים רבים נוספים.היתרונות הכרוכים בעבודה לצד גופים המתחמים בהשקעות בהליכים משפטיים דוגמת קרן ג'סטיס, מבחינת עורכי הדין והלקוחות עצמם, הם רבים ומגוונים. הנה כמה מהמרכזיים שבהם:

מימוש זכות הגישה לערכאות, קבלת ייצוג משפטי ברמה הגבוהה ביותר והגשת התביעה המבוססת ביותר: קבלת השקעה לא רק שמאפשרת לכל תובע בעל עילה ראויה לקבל את יומו בבית המשפט (ומאפשרת לכל עורך דין לייצג יותר לקוחות מאי-פעם, שכן אין עוד צורך לוותר על תיקים טובים בשל קשיים כלכליים של הלקוח), אלא גם מאפשרת ללקוח לקבל ייצוג משפטי ברמה הגבוהה ביותר – שכן במקרה הצורך, הגוף המשקיע בהליך יישא בחלק משכר הטרחה של עוה"ד, ובכך יאפשר ללקוח לשכור את שירותיהם של עורכי הדין הטובים ביותר; בנוסף, ההשקעה תאפשר ללקוח להגיש באמצעות עורך דינו את התביעה המבוססת ביותר, כאשר כל עלויות ההליך, בהן חוות דעת, שכר חוקרים שונים, איסוף חומר, עלויות מגשרים ובוררים ועוד – מכוסות כולן ע"י ההשקעה. בכך, כאמור, הלקוח נהנה מהגשת התביעה המבוססת ביותר, בעלת סיכויי הזכייה הטובים ביותר, בלי להוציא כסף מהכיס ובלי שום סיכון.מקסום ערך התביעה: הן עבור התובעים והן עבור עורכי הדין, וודאי אלו שכל או חלק משכרם מבוסס על אחוזים מהפיצוי הסופי שמתקבל במסגרת התביעה, קיימת חשיבות עליונה לא רק לעצם הגשת התביעה – ביסוסה המלא של התביעה, המוכיחה את כל רכיבי הנזק, תאפשר לקבל את הפיצויים הגבוהים ביותר במסגרת ההליך. כל עורך דין נתקל בעבר במקרים בהם לא הצליח להוכיח את מלוא נזקי הלקוח בשל בעיות כלכליות (או "שנאת סיכון") של הלקוח, שהביאו למשל לוויתור על מספר ו/או בסוגיית האיכות של המומחים וחוות הדעת שצורפו לתביעה – ומדובר בהפסד פוטנציאלי של עשרות עד מאות אלפי שקלים (ולעיתים גם יותר מכך) מגובה הפיצוי הסופי. לחילופין, צירוף חוות דעת נוספות, המוכיחות את מלוא הנזקים ואת גובהם, יכול להיות שווה סכומי עתק, הן ללקוח והן לעורך הדין במסגרת שכר טרחתו. כאמור – כל פעולה משפטית שיכולה לשדרג את ערך התביעה ואת סיכויי הצלחתה תכוסה ע"י הגורם המשקיע.


השוואת מאזן הכוחות: קרן ג'סטיס ודומיה גורמים לשינוי היסטורי בכך שהם מאזנים מחדש את הכוחות בעולם המשפט. למעשה, הגופים המשקיעים בהליכים משפטיים מתמחים בהערכת סיכונים משפטיים, ולכן מתייחסים לתביעה (או לזכות התביעה) כאל נכס לכל דבר, ועל בסיסו בלבד משקיעים כספים בקשר עם התביעה. לכן, מצבו הכלכלי של התובע לא משנה מבחינת הגופים המשקיעים – בין אם מדובר בתובע חסר-אמצעים ובין אם מדובר בתובע אמיד, ההשקעה תמיד תיעשה על בסיס הערכת התביעה וסיכוייה בלבד. לכן, בניגוד למשל לנטילת הלוואה מבנק, כדי לקבל השקעה מקרן ג'סטיס או מגופים אחרים המתמחים בהשקעות בהליכים משפטיים, התובע לא יצטרך להעמיד שום בטוחות או ערבויות כלשהם. התביעה היא ה"נכס" היחיד אשר על בסיסו נעשית ההשקעה. כידוע, הגוף המשקיע נוטל על עצמו את מלוא הסיכון הכלכלי הכרוך בתביעה, כך שאם התביעה לא מצליחה, חלילה – ההשקעה נמחקת, ההפסד הוא של המשקיע בלבד והתובע לא משלם דבר. העובדה שכל תובע יכול לקבל סכומים גבוהים מקרן ג'סטיס ודומיה, תוך ביטחון ו-ודאות מלאים (בהליך שאחרת הוא כל-כולו חסר ודאות ובלתי-ניתן לחיזוי ע"י תובע "רגיל"), וה"גב" הכלכלי ממנו נהנה התובע לאורך כל הדרך, מאפשרת גם לתובעים "חלשים" להיאבק מול נתבעים חזקים יותר כשווים.

הרבה יותר מכסף: הגופים המשקיעים בהליכים משפטיים מספקים, בפועל, הרבה יותר מכסף. כאמור, הגופים המשקיעים בוחנים את סיכויי התביעה, באמצעות ועדת ההשקעות שלהם – שכוללת משפטנים מנוסים בהם שופטים בדימוס ועורכי דין בכירים אחרים. לפיכך, אישור ההשקעה ע"י ועדת ההשקעות של הגורם המשקיע מעניק לעורך הדין המייצג (ולתובע) אישוש נוסף לגבי הערכתו המוקדמת את סיכויי הזכייה, בבחינת "תו תקן" איכותי. ועדת השקעות היא ה"Secret Sauce" בתהליך, ולרמתה המקצועית חשיבות דרמטית. פרט לכך, אנו בקרן ג'סטיס, והקולגות שלנו ברחבי העולם, יודעים כי לטיב השירות המוענק לעורכי הדין המייצגים וללקוחותיהם משמעות רבה, ולכן מקפידים על יצירת המסלול המהיר, המקצועי והאיכותי ביותר מרגע הפנייה אלינו ועד לחתימה על הסכם ההשקעה עם הלקוחות והעברת הכספים. אנו בקרן ג'סטיס עובדים ומטייבים את התהליך כל העת, ואף מפתחים טכנולוגיות ייחודיות עבורו. קרן ג'סטיס מחויבת לסטנדרט השירות הגבוה ביותר והיא משיבה לפניות אליה במהירות חסרת-תקדים ביחס למקובל בעולם, בדרך כלל בתוך 72 שעות בממוצע (ולעיתים, במקרי הצורך, בתוך 24 שעות בלבד).
בחזרה למגזין
בחזרה לעמוד הבית