"התיקים המובאים אליי מעוררי מחשבה. הפעילות של ג'סטיס בעלת ערך עליון"

ההסתבכויות בבית הספר שבגללן הגיעה לעולם המשפט, התיק שלא תשכח, העבודה עם קרן ג'סטיס, מה היא מחפשת בתיקים שמגיעים אליה לבחינה והציפיות שלה מעורכי הדין בתחום. כב' השופטת (בדימ') דליה גנות, מומחית מהמובילות בישראל בתחום הרשלנות הרפואית וחברת ועדת ההשקעות של קרן ג'סטיס, פותחת את הקלפים ב"חקירה נגדית"

מערכת קרן ג'סטיס - השקעות משפטיות


איך הגעתי לשפיטה. מאז ומתמיד, עוד מילדותי, הייתי שוחרת צדק ידועה – עובדה שסיבכה אותי, לא אחת, עם מורי בבית הספר ומפקדי בצבא. אחרי השירות הצבאי בחרתי במשפטים כדי להגשים את יכולותיי בתחום. אחרי מספר שנים בפרקטיקה החלטתי לנסות את מזלי ולהגיע לעולם השפיטה, שמאוד עניין אותי. מוניתי כרשמת בית משפט השלום בנתניה, ומאז הכל היסטוריה.


הקשר שלי לעולם הנזיקין והרשלנות הרפואית. הקשר בינינו נרקם בצורה מקרית לחלוטין. כשמוניתי כשופטת בית משפט השלום הוחלט לנתב אלי תיקי נזיקין, וכך התוודעתי לענף והתאהבתי בו. עמלתי קשות כדי להתמקצע, ובחרתי ברשלנות רפואית אולי בשל כך שטרם תחילת לימודי באקדמיה התלבטתי קשות בין לימודי רפואה למשפטים. תחום הרשלנות הרפואית טומן בחובו ידע משפטי, הבנה בתחום הרפואי ובעיקר המון אנושיות ואמפתיה לסבלם של הניזוקים. כל אלה מייחדים לדעתי את התחום הזה מענפי המשפט האחרים.


תיק זכור במיוחד. בתחום הרשלנות הרפואית – לא אשכח זוג חרדי צעיר, שהתקשה להביא ילדים לעולם, ועקב רשלנות רפואית קיצונית ובלתי מתקבלת על הדעת, הביאו בני הזוג לעולם שלישייה, כאשר אחד הילדים נולד עם פיגור קשה מאוד ושלל מחלות.


איזון הכוחות בין תובעים לנתבעים. על התובעים המגישים תביעה בעילה של רשלנות רפואית מוטל נטל כלכלי עצום. עלות חוות הדעת הנדרשות לצורך הגשת התובענה יקרות ביותר, כמו גם עלויות שוטפות הנדרשות במהלך ההליך. תובעים רבים לא מסוגלים לעמוד בהוצאות הללו. לכן, בעיני, הפעילות שלנו בקרן ג'סטיס חשובה והומנית, מה עוד שעלויותיה לתובע הינן הוגנות ביותר.


העבודה עם קרן ג'סטיס ותפקידה בעולם המשפט. אנ