"השקעות משפטיות מבקשת לפתור כשלי שוק משמעותיים בעולם המשפט"

מייסדי השקעות משפטיות בראיון לעיתון גלובס: על המקרים הקשים שבדרך, הפגישות עם אנשים מכל גווני החברה והמודל העסקי יוצא הדופן של החברה

מערכת השקעות משפטיות

מייסדי השקעות משפטיות, פרופ' עדי אייל ועו"ד אסף גרינוולד, התראיינו השבוע בהרחבה לעיתון "גלובס". בכתבה נחשפו מספר מקרים קשים שבהם מימנה החברה הוצאות משפטיות, ביניהם אסיר שאיבד את הראייה בשל הזנחה של שירות בתי-הסוהר, אם חד הורית שעברה בדיקה גנטית לא מעמיקה דיה וילדה תאומים הסובלים מתסמונת קשה ונשים שלו היו נוטלות כדורים בזמן ההיריון, יכולות היו ללדת ילדים בריאים.

"אנחנו מלווים הורים לילדים שנפטרו כתוצאה מרשלנות רפואית מבוגרים שנפטרו בבתי-חולים בשל טיפול לא נכון וילדיהם מבקשים לתבוע, ועוד הרבה מקרים קשים", אמר ל"גלובס" מנכ"ל החברה, עו"ד אסף גרינוולד. "אנחנו מלווים אנשים מכל גוונים החברה: ערבים, חרדים, בני העדה האתיופית וגם אנשים מבוססים שפשוט לא רוצים לקחת על עצמם את הסיכון הכלכלי הכבד הכרוך בעצם הגשת התביעה".


פרופ' אייל הוסיף את הזווית האקדמית של כשלי השוק שעמם מתמודדת החברה, ואמר: "הקרן פותרת שני כשלי שוק משמעותיים – האחד, הרבה מאוד תביעות לא מוגשות בפועל כי התובע אומר 'תעזוב אותי', שכן ניהול ההילוך עולה כסף: 50-100 אלף שקל לחוות דעת מומחים, אגרה וכו'. יש תביעות שלא מוגשות וברמה הסיסטמית זה כשל שוק, ולא רק בעיה ברמה האישית של אדם כזה או אחר. אנשים שמגיע להם כסף לא יקבלו אותו, וזה פוגע בשוק".


אך זהו רק קצה הקרחון, שכל לדברי פרופ' אייל, הכשל השני שעמו מתמודדת החברה הוא המרכזי והמשמעותי יותר: "הכשל השני שבו אנחנו מטפלים נוגע לכך שקיימים הרבה ניזוקים שדווקא כן מגישים תביעה, אבל בשם שיקולים כלכליים תביעתם היא תת-אופטימלית. למשל, במקום ללכת למומחה לכף יד ולמומחה לכלי דם – הולך התובע לרופא אחד בלבד ומגיש חוות-דעת לא מספיק מעמיקה. בצד השני, שבו בדרך-כלל ניצבות חברות הביטוח, יתייצב מומחה מכל תחום מתוך הארסנל המשמעותי שהן משתמשות בו, וכך נוצר מצב לא מאוזן. כתוצאה מכך, רוב התובעים יתפשרו – ויתפשרו לא טוב. העובדה שקיימים רבים שלא מגישים את התביעה הכי טובה שלהם, ואז נדחקים לפשרה שהיא לא הכי טובה להם, היא כשל השוק העיקרי".קישור לכתבה המלאה: https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001272196&fbclid=IwAR2EZMz_KROMn7OXjRhgTB-Fzl5UweWlupZmqhhw5VAbyGQCnnwDyVgfRwc

בחזרה למגזין
בחזרה לעמוד הבית