השקעה. זה כל ההבדל

כאשר לקוחות שומעים כמה יצטרכו לשלם עבור התביעה, רבים מהם לוקחים צעד לאחור. הלוואות מעולם לא היו הפתרון – רבים מסורבים, אחרים מקבלים סכומים חלקיים בלבד, התהליך מורכב וארוך ובכל מקרה מדובר בחוב שהלווה מתחייב להחזיר. המודל החדש של קרן ג'סטיס, שמשקיעה בהליכים משפטיים, משנה את המציאות הזו ואת השוק המשפטי. ההבדל בין השקעה להלוואה הוא כל העניין

עו"ד אוהד גרינוולד, שותף-מייסד, קרן ג'סטיס - השקעות משפטיות

להגיש כל תביעה ראויה ולקבל פיצוי ושכר טרחה מקסימאליים, בלי שהתובע מוציא כסף מהכיס ובלי סיכון. עו"ד בוריס לויאב
עו"ד בוריס לויאב

זה רגע שמכיר כל עו"ד לנזיקין: מיד כשהלקוח מבין כמה תעלה התביעה – חוות הדעת בלבד יכולות להגיע לעשרות אלפי שקלים ומעלה, כידוע – הוא לוקח צעד לאחור. לעיתים זה מסתיים ברגליים קרות ובהתקפלות.


"כשהלקוחות היו יושבים מולי בפעם הראשונה והייתי מתחיל להסביר להם מה התהליך, הם תמיד היו מרוצים מכך ששכר הטרחה שלנו משולם רק באחוזים מהפיצוי הסופי", אומר עו"ד בוריס לויאב ממשרד ישר יעקובי, "אבל כשהם היו שומעים שהם צריכים להביא כסף ליתר ההוצאות, ושמדובר בסכומים לא קטנים, הם היו מתרעמים ומתחילים לשקול מחדש. רבים מהם היו הולכים 'לעשות שיעורי בית' ולא חוזרים, ואחרים היו מתווכחים ומנסים להבין איפה אפשר לחסוך ולקצץ – למרות ההתרעות וההסברים שלי על הפגיעה שעלולה להיגרם מכך לאיכות ולעוצמת התביעה, וכפועל יוצא לפיצוי הסופי".


עד לא מזמן לא היה פתרון לכשל השוק הזה. התובעים בתחום הנזיקין, שרובם מגיעים ממעמד הביניים ומהמעמדות הנמוכים יותר, היו מנסים לגייס כספים מן הגורן ומן היקב: בהלוואה מהבנק, בהלוואה מחברים ומבני משפחה, ועד מוסדות חוץ-בנקאיים.


"פגיעה בפוטנציאל הפיצוי". פרופ' עדי אייל
"פגיעה בפוטנציאל הפיצוי". פרופ' עדי אייל

"הלוואות לא היו פתרון", מסביר פרופ' עדי אייל, בעל דוקטורט כפול במשפטים ובכלכלה ומומחה לתורת המשחקים. "ראשית משום שרבים מהתובעים סורבו בבנקים, ואפילו במוסדות חוץ בנקאיים – ולאחרים אושרה הלוואה חלקית בלבד, לאור מצבם הכלכלי והכנסותיהם; שנית, כי קבלת הלוואה כרוכה בתהליך ארוך ומורכב; שלישית, כי הסיכון בהלוואה מוטל כולו על הלווה, שמחויב להחזיר אותה תמיד, ולכן הלוואה שקולה עבור התובע להוצאת כסף מהכיס. לאור העובדה שקשה מאוד לחזות את תוצאת ההליך המשפטי, ותמיד יש סיכוי שתובע יסיים תביעה בהפסד – תובעים שונאי-סיכון העדיפו שלא להיכנס להרפתקה ולא לקחת הלוואה בכלל עבור הגשת תביעה, ואחרים בחרו ליטול הלוואה מינימאלית כדי לצמצם את הסיכון למינימום, גם אם המשמעות היא ויתור על רכיבים מסוימים בתביעה ופגיעה בפוטנציאל הפיצוי".