המגפה שחייבים למגר – בכל מחיר

יום המאבק באלימות נגד נשים 2021: היקף מקרי האלימות נגד נשים נמצא בעלייה מתמדת. למרות זאת, תלונות רבות של נשים נסגרות ללא טיפול ראוי מצד הרשויות, ולעתים קרובות הן נותרות לגורלן. על מנת למגר את תופעת האלימות במשפחה ונגד נשים בפרט, לא די לפתוח בתביעות פליליות או אזרחיות נגד הפוגעים עצמם – צריך לדרוש גם מרשויות אכיפת החוק לקחת אחריות במקרים של מחדל ולפצות כלכלית את הנפגעים, ויש לקוות ש"חשיפה" משפטית והגשת תביעות מעין אלה יביאו לשינוי ביחס הרשויות לתלונות על אלימות במשפחה. מאמר מיוחד

עו"ד רותם אלוני דוידוב

הרשויות צריכות לפצות את הנפגעות. עו"ד רותם אלוני דוידוב
הרשויות צריכות לפצות את הנפגעות. עו"ד רותם אלוני דוידוב

במשך שנים ארוכות, תופעת האלימות במשפחה נתפסה כעניין פרטי-משפחתי ש"נסגר בתוך הבית". גם המדינה וגם החברה העלימו עין מהתופעה הקשה וההרסנית הזו.


עם השנים הלכה והשתרשה בציבור הבנת היקף הנזקים שאלימות במשפחה גורמת לסובלים ממנה, שהם בעיקר נשים וילדים. בשנים האחרונות נעשו ניסיונות משפטיים להגביר את האכיפה בתחום האלימות במשפחה – אבל בפועל, הרוב המכריע של מקרי האלימות יישמרו כסוד משפטי, מאחורי דלתיים סגורות. אחד הקשיים הגדולים עם אלימות במשפחה היא העובדה שהנפגע או הנפגעת לרוב תלויים כלכלית ופיסית בפוגע, ולעיתים גם רגשית, ולכן קשה להם לשבור את קשר השתיקה.


בשנים האחרונות אנו רואים יותר נשים וילדים שבוחרים לתבוע את בן הזוג או את ההורים הפוגעים לאחר שהתלות שלהם בפוגע הופסקה – אם כי האישה והאיש התגרשו, או כי הילדים התבגרו ועזבו את הבית. ואולם עדיין מדובר בתופעה שולית יחסית, ומאחר ותביעות אלה מתנהלות לרוב בבית המשפט לענייני משפחה, מאחורי דלתיים סגורות, פעמים רבות בתי המשפט אינם מפצים בכלל או מפצים באופן חלקי בלבד את הנפגעים והנפגעות בגין הנזקים שנגרמו להם.


אך לא רק הפוגעים עצמם נושאים באחריות להיקף התופעה של אלימות במשפחה – לעיתים גם רשויות אכיפת החוק אחראים לכך, שכן מקרים רבים מטופלים מעט ומאוחר מדי. אין פלא שברובם המכריע של המקרים בהם אנו שומעים על אישה שנרצחה ע"י בן זוגה, אנחנו מגלים שהיא התלוננה פעמים רבות על אלימות – ובכל פעם התיקים נסגר