דווקא בקורונה, המציאות של עוה"ד משתנה לטובה

הקורונה הכתה בעוצמה בעולם המשפט בכלל ובמשרדי עורכי הדי לנזיקין בפרט, בהיותם מייצגים לקוחות רבים ממעמד בינוני ונמוך שנפגעו במשבר הכלכלי יותר מתמיד. עו"ד אסף גרינוולד מסביר מדוע קרן ג'סטיס מספקת את הפתרון המושלם לעורכי הדין ללקוחות ולעורכי הדין המייצגים, מספר כמה עורכי דין חדשים פנו לקרן בשם לקוחותיהם מאז פרוץ המשבר, ומנתח למה המהפכה הזו כאן כדי להישאר

עו"ד אסף גרינוולד, שותף-מייסד, קרן ג'סטיס - השקעות משפטיות

עו"ד אסף גרינוולד
עו"ד אסף גרינוולד

הקורונה הכתה בעוצמה בעורכי הדין המתמחים בנזיקין – גוף ורכוש: דיונים נדחו, לקוחות נעלמו וחוסר-הודאות הכלכלי והמקצועי הורגש היטב במשרדים.


אמנם, כל הסקטור המשפטי, כמו המשק כולו, נקלע להתמודדות היסטורית – אולם דווקא ענף הנזיקין, בהיותו "קבוצת סיכון" (בלשון ימים אלו) מובהקת, מצוי בסכנה מוגברת: גם בימים רגילים, מרבית לקוחותיו מגיעים ממעמד סוציו-אקונומי בינוני-נמוך, שנפגעו במשבר הקורונה קשה מכולם.


דו"ח ארגון "לתת", שפורסם בדצמבר, מצא ש-420,000 משפחות בישראל נקלעו למצוקה כלכלית בגלל הקורונה. שיעור משקי הבית המצויים במצוקה כלכלית עלה מ-24.1% לפני הקורונה ל-39% בזמן המשבר. בסך הכל, 51% מהאוכלוסייה הכללית העידו על פגיעה כלכלית חמורה בעקבות המשבר.


הקורונה כמעט מחקה את מעמד הביניים הנמוך, ממנו מגיעים לקוחות פוטנציאליים רבים בתחום הנזיקין – 40% ממנו ירד מתחת לקו העוני. הלקוחות עסוקים בעיקר בהישרדות (חלקם לא יכול אפילו להגיע למשרדים מבחינה טכנית, לאור השבתת התחבורה הציבורית), ונמנעים מהוצאה כספית כמעט בכל מחיר.


בסקר מיוחד שערכנו בקרב עשרות משרדי נזיקין, ושנפרסם בימים הקרובים, העריכו 79% מעורכי הדין שהרקע הסוציו-אקונומי של לקוחותיהם כ"נמוך" או "נמוך-בינוני", והעריכו שלפחות 1 מ-3 לקוחות מצוי ב"מצוקה כלכלית חמורה".


הגם שהתובעים בתחום הנזיקין אינם משלמים שכר טרחה מראש אלא רק באחוזים מהפיצוי הסופי, העלויות האחרות של ההליך המשפטי – בראשן חוות דעת מומחים, הליכי גישור ובוררות, חקירות, איסוף חומרים ועוד – ממשיכות לטפס. תביעה ממוצעת בתחום הרשלנות הרפואית מחייבת קבלת חוות דעת בעשרות אלפי שקלים.


נטילת הלוואה ממוסדות בנקאיים איננה פתרון. ראשית, מבחינה טכנית: לקוחות רבים מסורבים בבנקים; אחרים עומדים בפני תהליכים ארוכים ומייגעים ונדרשים להעמיד ערבויות ובטחונות רבים; ומי שזוכה להלוואה, מתקשה לעמוד בהחזרי הקרן והריבית החודשיים, שלא לדבר על כך שהלוואה נכללת ב"אובליגו" ולא תאפשר קבלת הלוואות נוספות לצרכים אחרים, כל עוד לא נפרעה. שנית, מבחינה מהותית: נטילת הלוואה שקולה להוצאת כסף מהכיס. היא מעמידה את נוטל ההלוואה בסיכון רב, שכן הוא תמיד מחויב בהחזר. הלוואה שניטלת לצורך הגשת תביעה תהיה חייבת בהחזר גם אם התביעה חלילה תידחה.


כאן בדיוק נכנסת קרן ג'סטיס. בלי קשר למצבו הכלכלי, כל תובע זכאי לקבלת השקעה מהקרן לצורך כיסוי עלויות התביעה שלו (ובמקרים של פגיעה קשה, גם לכיסוי הוצאות אישיות הנלוות לתביעה) – כל עוד הוא מחזיק בעילת תביעה אמיתית. מכיוון שמדובר בהשקעה, הכסף יוצא מכיסה של קרן ג'סטיס והיא זו שנושאת במלוא הסיכון: אם התביעה תידחה, חלילה, ההפסד כולו של קרן ג'סטיס. התובע מוגן ואינו מפסיד דבר.


קרן ג'סטיס מתמחה בהשקעות בהליכים משפטיים. זהו כלי חדש ורב-עוצמה המשנה את עולם המשפט ומבצע מהפכה בהתנהלותם של עורכי דין ותובעים במדינות רבות – ארה"ב, אנגליה, אוסטרליה ועוד.


עבורנו, מצבו הכלכלי של התובע לא משנה. אנו משקיעים ומעמידים לרשות התובע סכומים גבוהים לצורך הגשת התביעה (לרבות תשלום מקדמות לעורך הדין בגין שכר טרחה), אך ורק על בסיס הערכת הסיכון המשפטית בתיק. למעשה, אנו רואים בתביעה, או בעילה, את ה"נכס" היחיד, או ה"בטוחה" היחידה, שעל בסיסה מושקעים כספים. כדי לקבל מאיתנו השקעה לא צריך ערבים, לא צריך ביטחונות, ומצב חשבון הבנק לא רלוונטי. הדבר היחיד שמשנה הוא איכות ועוצמת התביעה (במקרים רבים, בזכות ההשקעה שלנו, עוצמת התביעה גוברת עשרות מונים).


עבור הלקוחות, במיוחד בתקופה הזו, וכפועל יוצא עבור עורכי הדין שמעוניינים תמיד לייצג ביותר תיקים טובים וראויים ולהגיש בשם הלקוחות את התביעות המבוססות ביותר, מדובר במהפך דרמטי. בזכות קרן ג'סטיס, כל לקוח יכול להגיש באמצעות עורך הדין את התביעה החזקה ביותר, בלי להוציא כסף מהכיס ובלי סיכון. אין התחייבות, אין שום החזר חודשי. רק אם וכאשר התביעה הסתיימה בהצלחה, ומתוך כספי הפיצויים, קרן ג'סטיס זכאית לבונוס הצלחה, שמחושב בהתאם לסכום שהשקיעה ולסיכון בתיק – ללא קשר לשכר טרחת עורכי הדין, ששמור להם במלואו (ובדרך כלל, גם משודרג בזכות השקעתנו בתביעה).


מאז פרוץ הקורונה, קרן ג'סטיס יותר מהכפילה את קצב הפעילות שלה. יותר לקוחות פונים אלינו באמצעות עורכי הדין מאי-פעם, לרבות באמצעות משרדי עורכי דין רבים שלא עבדו לצידנו קודם לכן. במהלך המשבר החלו לעבוד לצד קרוב ל-200 משרדים חדשים, המייצגים לקוחות שאנו משקיעים בתביעותיהם, ובכל חודש מצטרפים למעגל לקוחות של משרדים רבים נוספים.

מבחינת המשרדים, קרן ג'סטיס מעניקה מענה אולטימטיבי ללקוחות ומגבירה את פעילות משרדם, במיוחד בתקופה הזו ובכלל. בזמן שהלקוחות/התובעים הם חד-פעמיים, הקשרים שלנו עם משרדי עורכי הדין מתמשכים, ומבוססים על אמון והערכה מקצועית. לעיתים קרובות קורה שאנו משקיעים במקביל בעשרות תביעות שונות בייצוג אותו המשרד.


יותר ויותר משרדים מספרים ללקוחות על דבר קיומנו, רובם גם ממליצים בחום, ולקוחות רבים, כולל לקוחות ממעמד סוציו-אקונומי גבוה, בוחרים להשתמש בנו ולהימנע מהוצאה כספית עבור ההליך המשפטי (אפילו כאשר יש ביכולתם לשאת בה), וכפועל יוצא יודעים שהם מוגנים ואינם יכולים להפסיד דבר. יחד עם העובדה שעורכי הדין המייצגים גם הם מקבלים את חלקם במקרה של הצלחה, הלקוחות נהנים מ"חבילה מלאה" של ייצוג וכיסוי מלוא ההוצאות.


גם כאשר נתחסן בפני הקורונה, השלכותיה יישארו עמנו זמן רב. תחום ההשקעות בהליכים משפטיים צמח בעולם מתוך המשבר הכלכלי הגדול של 2008, ומאז הכפיל את קצבו וכוחו בכל שלוש שנים. בזמן שעלות ההליך המשפטי רק עולה מידי שנה, רצונם ויכולתם של הלקוחות (כולל גופים גדולים ו"עשירים" יותר) לשאת בעלויות הללו הולכת ופוחתת, והדבר אך הגיוני ונכון מבחינה כלכלית ועסקית. היום כמעט אין פירמת עורכי דין מובילה בעולם שלא עובדת לצד גופים המתמחים בהשקעות בהליכים משפטיים.


תחום ההשקעות בהליכים משפטיים נועד כדי לגשר על הקשיים והסיכונים הכלכליים הכרוכים בהגשת תביעות. בעיקר בזכות קרן ג'סטיס, משרדי עורכי דין רבים בישראל למדו בשנתיים האחרונות על התחום החדש ומכירים בערכו ובפוטנציאל האדיר הגלום בו, עבור לקוחותיהם ועבורם, ובתקופת הקורונה במיוחד.


יחד עם קרן ג'סטיס, משרדים רבים מייצגים הרבה יותר לקוחות, מגדילים את שווי התיקים ומגדילים את הכנסותיהם בצורה ניכרת, ובדרך מעניקים שירות מקסימלי ללקוח. זהו הפתרון האידיאלי, בימים כתיקונם בכלל ובתקופה של חוסר-ודאות בפרט, שכבר הפך ועוד יהפוך בשנים הבאות לחלק חשוב בעולם המשפט הישראלי וספציפית בתחום הנזיקין.

אנו שמחים תמיד לעבוד לצד משרדים חדשים, וקוראים גם לכם, אם טרם התחלתם לעבוד לצידנו, לעשות זאת היום.


לתגובות, הערות והארות: [email protected]


בחזרה למגזין
בחזרה לעמוד הבית