במיוחד הפעם – מעבדות לחירות

עו"ד ענבל כהן על המלחמה בנגיף הקורונה בראי העשייה המשפטית, הקשיים שהיא מערימה על תובעים ועורכי דין, והפתרון של השקעות משפטיות (כולל שירות דמי המחיה לתובעים) - וכיצד הוא יכול לשדרג את הפיצוי לתובע ואת שכר הטרחה הנגזר של עורך הדין

עו"ד ענבל כהן

עו"ד ענבל כהן
עו"ד ענבל כהן

ליל הסדר בדיוק חלף, אבל את המכה ה-11 שספגנו בשבועות שלפניו איש מאיתנו לא חזה: לא במהירות שבה הקורונה הגיעה והתפשטה, לא בחומרת הצעדים שהופעלו על הציבור ופוגעים כמעט בכל אספקט קיומי - ולא בחוסר-הוודאות המוחלט בנוגע לשאלה מתי המכה הזאת תיגמר, ואיך. מה שכן ברורה היא התובנה כי המלחמה בנגיף הקורונה, והסגר הנמשך על הציבור, מובילים לפגיעה עסקית, כלכלית ופיננסית קשה בכל הסקטורים. והמיתון גם כנראה יבוא.


למרבה הצער, את המכה הקשה ביותר סופגות שכבות הביניים, וכמובן השכבות החלשות. על רקע הזינוק באבטלה והירידה החדה בצמיחה במשק, קיים חשש ממשי לכך שמשקי בית רבים בישראל יתקשו לעמוד בחובות הקיימים, ואנו רואים עדויות לכך שרבים אף מתקשים בקבלת הלוואות חדשות, בתקופה בה האבטלה מגיעה לשיא של כל הזמנים, ושמשכה אינו ידוע.

זמן לקבלת הפיצויים מהעבר

נגיף הקורונה לא מתקן את עוולות העבר, לא מרפא את נפגעי הרשלנות הרפואית, לא מונע תאונות דרכים ולא מונע פגיעות אחרות בגוף וברכוש. אלו היו, הינם ויהיו בעתיד. זה הזמן – הן של הנפגעים והן של משרדי עורכי הדין – לשנס מותניים, לברר ולחשוף את אותן עוולות ו/או נזקים ולפעול לתיקונם בדרך של הגשת תביעה. מן הפן הכלכלי, הפיצוי המגיע לתובע בתביעת נזיקין אינו תלוי באף גורם סיכון חיצוני – אם יש עילת תביעה ויש נזק, אזי יהיה פיצוי.

אלא שבימים אלו, כשל השוק הגדול של עולם המשפט – כשל השוק המימוני בעת פנייה לערכאות והשגת צדק – בא לידי ביטוי במלוא עוזו. אם בימים כתיקונם, תובעים רבים לא יכלו "להרשות" לעצמם להגיש תביעה כלל, או הגישו תביעות ב"חסר" משום העלויות הגבוהות הכרוכות בפנייה לערכאות, הרי שכעת הדברים נכונים שבעתיים.

מאות אלפי בתי אב כבר איבדו את מקור ההכנסה העיקרי. סביר להניח כי במועד בו יפורסם מאמר זה יחצה מספר המובטלים את המיליון, והשיא עוד לפנינו. כך שהאבסורד בלתי נתפס – דווקא מי שמסלול חייו הוסט ונפגע בגין עוולה וכעת תלוי בפיצוי, לו הוא זכאי על פי דין, לא יוכל לזכות ולממש את זכויותיו גם משום המשבר הנוכחי. אלו שיצליחו לגייס את המימון הנדרש להגשת ובירור תביעתם יימצאו עצמם מנוצלים על ידי הנתבעים החזקים, אשר לא יהססו לנצל את יתרונם הכלכלי להתיש את התובעים ולאלצם להתפשר במהירות אך בסכום נמוך.


הפתרון שלנו

השקעות משפטיות מציעה לכסות את כל ההוצאות הכרוכות בהגשת תביעה (חוות דעת מומחים רפואיים וכלכליים, אגרות וערובה, שכר מגשרים, איסוף חומרים וכל הוצאה רלוונטית נוספת במסגרת התביעה) – ויותר מכך: החל מהשבועות האחרונים, השקעות משפטיות מציעה לתובעים שירות חדש, רלוונטי לימים אלו ובכלל – מימון הוצאות מחיה (בדומה לתשלום תכוף), בתיקי פלת"ד ובתאונות עבודה, לצורך כיסוי הוצאותיהם האישיות והרפואיות הדרושות לתובע במהלך בירור תביעתו, ועד לקבלת הפיצוי לו הוא זכאי. דמי המחיה ניתנים גם הם בצורת השקעה, כאשר אם התביעה חלילה נדחתה, ההשקעה נמחקת, והתובע אינו משלם דבר.

אם בימים כתיקונם נודעת חשיבות למימון זה – על מנת לאפשר לתובע להוציא בפועל ולהוכיח בבית המשפט היזקקות והוצאה בעין (דבר אשר הביא, כמובן, בסופו של הליך להגדלת הפיצוי לתובע ומגדיל בהתאם את שכ"ט עוה"ד) – הרי שבימים אלו, החשיבות ברורה שבעתיים; השקעות משפטיות מסייעת לנפגעים לקיים אורח חיים תקין ומרווח נשימה כל זמן שתביעתם מתבררת, עד קבלת הפיצוי לו הם זכאים.


למימון זה השלכה גם על רווחת עורכי הדין המייצגים, הפנויים וחופשיים לנהל את התביעה על בסיס שיקולים מקצועיים בלבד, וללא השפעות של דחק כלכלי מצד הלקוחות. מימון הוצאות מחיה על ידי השקעות משפטיות מביא לרווחה כלכלית והליך הוגן וניטראלי, נטול השפעות מבחוץ. עבור עורך הדין המייצג, אשר לו חשיפה מובנית לתיק המנוהל על ידו, השקעות משפטיות מאפשרת לשחרר מזומנים לגיוון השקעות משל עצמו. כמו כן, השקעות משפטיות מאפשרת לעורך הדין להקטין את החשיפה הכלכלית והאתית (ונזכיר כי הקוד האתי של עורכי הדין אוסר על עו"ד לממן תביעה של מרשו) ולהשיא ללקוחותיו את הפיצוי המירבי, תוך שמירה על איכות חייהם גם בזמנים קשים אלו.


עבור משרדים רבים, השקעות משפטיות הפכה לברירת מחדל לצורך מימון תביעות לקוחותיהם (לרבות קבלת דמי מחיה), היינו הפכה לאפשרות הראשונה והמועדפת המוצגת ע"י עוה"ד ללקוח. אין ספק כי בימים כתיקונם, ובייחוד בימים אלו, מעדיפים תובעים רבים להעביר את ההוצאה המיידית ואת הסיכון בתיק להשקעות משפטיות, כאשר התשלום לה תלוי בתוצאת התיק, כמו גם שכר הטרחה של עורך הדין. השקעות משפטיות הפכה לחלק בלתי-נפרד מעולם המשפט. מכיוון שהשקעות משפטיות משווקת את עצמה, בשלב זה, אך ורק באמצעות עורכי הדין, הרי שכחלק בסיסי מהשירות המשפטי שעורכי הדין נותנים ללקוחותיהם, ופרישת הנתיבים העומדים בפניהם – דומה כי ללא הצגת האפשרויות החדשות שמציעה השקעות משפטיות, הן מבחינת מימון הליטיגציה עצמה והן מבחינת קבלת דמי מחיה, נפגע השירות המקצועי הניתן ללקוח.


השקעות משפטיות מאפשרת לנפגעים ולציבור עורכי הדין להמשיך ולחתור לדין צדק גם במהלך המשבר הנוכחי. יחד, באחדות, שיתוף ומקצועיות – נצא כולנו, שוב, מעבדות לחירות, ונעבור את השבועות הללו מחוזקים.


עו"ד ענבל כהן, שותפה בחברת השקעות משפטיות, היא מומחית לדיני נזיקין בכלל ולתביעות נזקי גוף ורשלנות רפואית בפרט.


בחזרה למגזין
בחזרה לעמוד הבית