במיוחד הפעם – מעבדות לחירות

עו"ד ענבל כהן על המלחמה בנגיף הקורונה בראי העשייה המשפטית, הקשיים שהיא מערימה על תובעים ועורכי דין, והפתרון של השקעות משפטיות (כולל שירות דמי המחיה לתובעים) - וכיצד הוא יכול לשדרג את הפיצוי לתובע ואת שכר הטרחה הנגזר של עורך הדין

עו"ד ענבל כהן

עו"ד ענבל כהן
עו"ד ענבל כהן

ליל הסדר בדיוק חלף, אבל את המכה ה-11 שספגנו בשבועות שלפניו איש מאיתנו לא חזה: לא במהירות שבה הקורונה הגיעה והתפשטה, לא בחומרת הצעדים שהופעלו על הציבור ופוגעים כמעט בכל אספקט קיומי - ולא בחוסר-הוודאות המוחלט בנוגע לשאלה מתי המכה הזאת תיגמר, ואיך. מה שכן ברורה היא התובנה כי המלחמה בנגיף הקורונה, והסגר הנמשך על הציבור, מובילים לפגיעה עסקית, כלכלית ופיננסית קשה בכל הסקטורים. והמיתון גם כנראה יבוא.


למרבה הצער, את המכה הקשה ביותר סופגות שכבות הביניים, וכמובן השכבות החלשות. על רקע הזינוק באבטלה והירידה החדה בצמיחה במשק, קיים חשש ממשי לכך שמשקי בית רבים בישראל יתקשו לעמוד בחובות הקיימים, ואנו רואים עדויות לכך שרבים אף מתקשים בקבלת הלוואות חדשות, בתקופה בה האבטלה מגיעה לשיא של כל הזמנים, ושמשכה אינו ידוע.

זמן לקבלת הפיצויים מהעבר

נגיף הקורונה לא מתקן את עוולות העבר, לא מרפא את נפגעי הרשלנות הרפואית, לא מונע תאונות דרכים ולא מונע פגיעות אחרות בגוף וברכוש. אלו היו, הינם ויהיו בעתיד. זה הזמן – הן של הנפגעים והן של משרדי עורכי הדין – לשנס מותניים, לברר ולחשוף את אותן עוולות ו/או נזקים ולפעול לתיקונם בדרך של הגשת תביעה. מן הפן הכלכלי, הפיצוי המגיע לתובע בתביעת נזיקין אינו תלוי באף גורם סיכון חיצוני – אם יש עילת תביעה ויש נזק, אזי יהיה פיצוי.

אלא שבימים אלו, כשל השוק הגדול של עולם המשפט – כשל השוק המימוני בעת פנייה לערכאות והשגת צדק – בא לידי ביטוי במלוא עוזו. אם בימים כתיקונם, תובעים רבים לא יכלו "להרשות" לעצמם להגיש תביעה כלל, או הגישו תביעות ב"חסר" משום העלויות הגבוהות הכרוכות בפנייה לערכאות, הרי שכעת הדברים נכונים שבעתיים.

מאות אלפי בתי אב כבר איבדו את מקור ההכנסה העיקרי. סביר להניח כי במועד בו יפורסם מאמר זה יחצה מספר המובטלים את המיליון, והשיא עוד לפנינו. כך שהאבסורד בלתי נתפס – דווקא מי שמסלול חייו הוסט ונפגע בגין עוולה וכעת תלוי בפיצוי, לו הוא זכאי על פי דין, לא יוכל לזכות ולממש את זכויותיו גם משום המשבר הנוכחי. אלו שיצליחו לגייס את המימון הנדרש להגשת ובירור תביעתם יימצאו עצמם מנוצלים על ידי הנתבעים החזקים, אשר לא יהססו לנצל את יתרונם הכלכלי להתיש את התובעים ולאלצם להתפשר במהירות אך בסכום נמוך.


הפתרון שלנו