בין פגות לרשלנות רפואית: שיחה עם עו"ד דיקלה ואנונו

כל תינוק ביומו הראשון נראה עולל זעיר וחסר ישע. מה קורה כשהוא נולד טרם זמנו ומשקלו זהה לחבילת סוכר? מה צופה לו העתיד, והאם ניתן היה למנוע את המצב מראש? עו"ד דקלה ואנונו מדברת על אחד התחומים המורכבים יותר בעולם הרשלנות הרפואית – פגים ונזקי פגות

מערכת קרן ג'סטיס

"ייתכן שלזוג ההורים ממתין סכום כסף גדול". עו"ד ואנונו
"ייתכן שלזוג ההורים ממתין סכום כסף גדול". עו"ד ואנונו

"לפני תקופה קצרה הגיעו אלי זוג הורים עם פעוטה בת שלוש", מספרת עו"ד דקלה ואנונו. "ילדה מתוקה בעלת תלתלים זהים ועיניים תכולות, אבל חולה ומוגבלת. היא סובלת משיתוק מוחין (CP). הם פנו אלי בשביל להגיש בקשה לקצבה מטעם הביטוח הלאומי בגלל הלקות שלה. מאמינים שההכנסה החודשית תסייע להם בהוצאות הכבדות שגובה הטיפול בילדתם. מכשור רפואי, סייעת צמודה, טיפולים ואבחונים רבים.

"כששאלתי אותם מה גרם לשיתוק המוחין שלה, הם השיבו שהיא נולדה פגית. המשכתי לשאול מה ההיסטוריה הרפואית של האם, והתברר שגם בלידות הקודמות היו לה לידות מוקדמות, אבל אז, בשונה מהלידה האחרונה, הרופאים נתנו לה תרופות שונות להבשלת ריאה ולעיכוב התהליך. כשנכנסתי לנבכי המקרה הבנתי כי יש פה עילה רצינית לתביעה, וייתכן שלזוג ההורים ממתין סכום כסף גדול, שיפתור להם את המצוקה הכלכלית מהיסוד ויבטיח לילדה חיים מאושרים יותר ועתיד מסודר כלכלית".

***


כל תינוק ביומו הראשון נראה עולל זעיר, מיניאטורי וחסר ישע, מה קורה כשהוא נולד טרם זמנו ומשקלו זהה לחבילת סוכר? מה צופה לו העתיד והאם ניתן היה למנוע את המצב מראש?


עו''ד דקלה ואנונו עוסקת כבר למעלה מ-12 שנה בתחום הנזיקין ומתמחה בתיקי רשלנות רפואית, גם כאלה המוגדרים כמסובכים ומורכבים. אחרי שנים שבהן ייצגה נתבעים (קרי: רופאים ובתי חולים מטעם המדינה, קופות חולים ומרפאות), עברה עו"ד ואנונו לייצג את התובעים-המטופלים. הניסיון הזה חשוב, מכיוון שהוא מעניק לה את היכולת לצפות את הטענות שיטען הצד שכנגד – ולהיערך אליהן.

אחד התחומים המורכבים יותר בתוך עולם הרשלנות הרפואית עוסק בפגים ובנזקי פגות.

"לא תמיד פגות היא עילה לתביעה", מדגישה עו"ד ואנונו. "אם נגרם נזק בעקבות הפגות ומשהו ביילוד איננו תקין, ניתן לתבוע. יש מקרים רבים שפגות מתרחשת בעקבות חוסר ערנות של הצוות הרפואי שתפקידו לעקוב אחר האם לכל אורך הדרך, ויש פעמים שהכשל נוצר בעקבות חוסר התנהלות נכונה של צוות המיילדותי.

"לפעמים האישה סובלת מהיסטוריה של לידות מוקדמות, והצוות הרפואי אמור להיות ערני לכך ולבדוק אם מדובר בקרישיות יתר ולתת