בין פגות לרשלנות רפואית: שיחה עם עו"ד דיקלה ואנונו

כל תינוק ביומו הראשון נראה עולל זעיר וחסר ישע. מה קורה כשהוא נולד טרם זמנו ומשקלו זהה לחבילת סוכר? מה צופה לו העתיד, והאם ניתן היה למנוע את המצב מראש? עו"ד דקלה ואנונו מדברת על אחד התחומים המורכבים יותר בעולם הרשלנות הרפואית – פגים ונזקי פגות

מערכת קרן ג'סטיס

"ייתכן שלזוג ההורים ממתין סכום כסף גדול". עו"ד ואנונו
"ייתכן שלזוג ההורים ממתין סכום כסף גדול". עו"ד ואנונו

"לפני תקופה קצרה הגיעו אלי זוג הורים עם פעוטה בת שלוש", מספרת עו"ד דקלה ואנונו. "ילדה מתוקה בעלת תלתלים זהים ועיניים תכולות, אבל חולה ומוגבלת. היא סובלת משיתוק מוחין (CP). הם פנו אלי בשביל להגיש בקשה לקצבה מטעם הביטוח הלאומי בגלל הלקות שלה. מאמינים שההכנסה החודשית תסייע להם בהוצאות הכבדות שגובה הטיפול בילדתם. מכשור רפואי, סייעת צמודה, טיפולים ואבחונים רבים.

"כששאלתי אותם מה גרם לשיתוק המוחין שלה, הם השיבו שהיא נולדה פגית. המשכתי לשאול מה ההיסטוריה הרפואית של האם, והתברר שגם בלידות הקודמות היו לה לידות מוקדמות, אבל אז, בשונה מהלידה האחרונה, הרופאים נתנו לה תרופות שונות להבשלת ריאה ולעיכוב התהליך. כשנכנסתי לנבכי המקרה הבנתי כי יש פה עילה רצינית לתביעה, וייתכן שלזוג ההורים ממתין סכום כסף גדול, שיפתור להם את המצוקה הכלכלית מהיסוד ויבטיח לילדה חיים מאושרים יותר ועתיד מסודר כלכלית".

***


כל תינוק ביומו הראשון נראה עולל זעיר, מיניאטורי וחסר ישע, מה קורה כשהוא נולד טרם זמנו ומשקלו זהה לחבילת סוכר? מה צופה לו העתיד והאם ניתן היה למנוע את המצב מראש?


עו''ד דקלה ואנונו עוסקת כבר למעלה מ-12 שנה בתחום הנזיקין ומתמחה בתיקי רשלנות רפואית, גם כאלה המוגדרים כמסובכים ומורכבים. אחרי שנים שבהן ייצגה נתבעים (קרי: רופאים ובתי חולים מטעם המדינה, קופות חולים ומרפאות), עברה עו"ד ואנונו לייצג את התובעים-המטופלים. הניסיון הזה חשוב, מכיוון שהוא מעניק לה את היכולת לצפות את הטענות שיטען הצד שכנגד – ולהיערך אליהן.

אחד התחומים המורכבים יותר בתוך עולם הרשלנות הרפואית עוסק בפגים ובנזקי פגות.

"לא תמיד פגות היא עילה לתביעה", מדגישה עו"ד ואנונו. "אם נגרם נזק בעקבות הפגות ומשהו ביילוד איננו תקין, ניתן לתבוע. יש מקרים רבים שפגות מתרחשת בעקבות חוסר ערנות של הצוות הרפואי שתפקידו לעקוב אחר האם לכל אורך הדרך, ויש פעמים שהכשל נוצר בעקבות חוסר התנהלות נכונה של צוות המיילדותי.

"לפעמים האישה סובלת מהיסטוריה של לידות מוקדמות, והצוות הרפואי אמור להיות ערני לכך ולבדוק אם מדובר בקרישיות יתר ולתת קלקסן, או מדובר במבנה קצר בו ניתן לטפל ביעילות. במקרים רבים יש צורך במנוחה מוחלטת ומינימום מאמץ. לעיתים גם לידת תאומים יוצרת סיכון מוגבר לפגות.


אלו לקויות יכולות להיווצר כתוצאה מפגות?

"כל לידה לפני הזמן נחשבת לפגות. למרבה הנס פגים רבים מתפתחים כראוי ויוצאים מכלל סכנה, אך במקרים מסוימים עלולות להיווצר בעיות בריאותיות שונות, כמו עיכוב התפתחותי, שיתוק מוחין, פגיעה מוחית, מחלות זיהומיות בעקבות מערכת חיסון לא בשלה, דימומים בכלי הדם, בעיות נשימה, פיגור שכלי ופגיעה בחושים שונים".


אם חלילה הפג שנולד סובל מקשיים שונים, מה כדאי לעשות בשביל לצאת לתהליך תביעה?

"אם אכן נגרם נזק בעקבות הפגות, מומלץ לפנות לעו''ד שמתמחה בתחום רשלנות רפואית. הוא יוציא את התיק הרפואי של האם והיילוד מבית החולים וישיג מהקופה או הרופא המטפל את מהלך המעקב בכל תקופת טרום הלידה. עורך הדין יבחן יחד עם גורמי מקצוע אם יכלו לפעול אחרת, לטפל באם לפני הלידה, למנוע את הפגות ולתת פתרונות שונים. במידה שיש עילה לתביעה, מתחיל תהליך די ממושך אבל שכרו בצידו. ניתן להשיג פיצויים בסכומים אדירים, כאלו שיכסו רטרואקטיבית את כל ההוצאות ויסייעו לו להמשך.

"ישנם זוג הורים חרדיים שנדרשו לטיפולי פוריות ונולדו להם תאומים פגים. הם תבעו את הצוות הרפואי שטיפל בהם על כך שלא יידע אותם על הסיכונים הכרוכים בלידת תאומים. השופטת פסקה להם סכום אסטרונומי של 15 מיליון שקלQ הפיצוי מגלם בחובו את כל מהלך החיים של הילד, תוך התייחסות לכל הפרמטרים: הפסד השתכרות לאורך כל תוחלת חייו, עזרה צד ג', אפוטרופסות, אביזרים רלוונטיים, ניידות, כאב וסבל ועוד. הסכום הזה יכול לסייע למשפחה ולילד לצלוח את האתגרים הרבים שעומדים לפתחו, ולהבטיח לו בעז''ה עתיד ורוד יותר".

בחזרה למגזין
בחזרה לעמוד הבית