• מערכת השקעות משפטיות

"אני מייצגת אוכלוסיות שקופות. המטרה היא להשיג את הפיצוי המקסימלי"

לאחר למעלה מ-30 שנה במקצוע, עו"ד ענת גינזבורג מספרת על התקדימים הרבים שרשומים על שמה, על התיקים הבלתי-נשכחים שהונחו על שולחן משרדה ועל הרגישות הדרושה לכל עורך דין מצליח: "הנפגעים ומשפחותיהם מגיעים למשרדנו בעת מצוקה. תפקידנו לספק להם מעטפת חמה, תומכת, מסורה ומקצועית"

מערכת קרן ג'סטיס - השקעות משפטיות

מדוע בחרת ללמוד משפטים ואיפה למדת?

מאז לימודי בגימנסיה הרצליה, נמשכתי לתחום המשפטים. עשיית הצדק, האתגר האינטלקטואלי וההופעות בביהמ"ש קסמו לי. אני בוגרת הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, השתלמויות רפואה למשפטנים. במהלך לימודי החלטתי להתמחות בתחום הנזיקין, המשלב רפואה ומשפט. התמחיתי אצל סגן נשיא ביהמ"ש המחוזי בת"א ובפרקליטות מחוז ת"א (אזרחית). אני מכהנת כיו"ר ועדת נכים תגמולים ושיקום הארצית בלשכת עורכי-הדין, יו"ר ועדת נכי צה"ל, חברת נשיאות והנהלת האגודה לרפואה ומשפט, בוררת וכמו כן מגשרת מוסמכת מטעם המוסד הארצי לגישור של לשכת עורכי-הדין. בנוסף, מרצה בכנסים והשתלמויות בתחום הנזיקין לעורכי-דין ופורומים שונים.

כמה שנים את עוסקת במקצוע? האם אתה מרגיש שהבחירה נכונה?

אני עוסקת בעריכת דין מזה 32 שנה. לאחר סיום ההתמחות המשכתי כפרקליטה בפרקליטות מחוז ת"א (אזרחית). בהמשך קודמתי לתפקיד סגנית פרקליטת המחוז וייצגתי את המדינה בתיקי נזיקין מורכבים ועקרוניים בערכאות המשפטיות. לאחר כעשור פרשתי מהפרקליטות וייסדתי את משרדי, משרד מוביל בתחומו המתמחה בייצוג תובעים בלבד בתביעות נזיקין ורשלנות רפואית. המשרד נבחר מזה מספר שנים במסגרת הדירוג היוקרתי של Dun & Bradstreet כאחד המובילים בישראל בתחום הנזיקין ורשלנות רפואית. אין ספק בליבי שההחלטה לעבור צד ולייצג תובעים בלבד הייתה החלטה נכונה המשקפת את הערכים שלי ואת האג'נדות החברתיות בהן אני מחזיקה כמייסדת וראש המשרד.


האם המקצוע הוא כפי שדמיינת אותו?

כאדם פרקטי, לא שגיתי בדמיונות. בחרתי בתחום הנזיקין מלכתחילה והיה ברור לי שמדובר בתיקים מורכבים, המצריכים התייחסות ספציפית ומעמיקה בכל תיק ותיק.

מה גילית על המקצוע שלא היה ידוע לך?
גיליתי עולם ומלואו. תחום הנזיקין הוא תחום מרתק והלימודים באוניברסיטה אינם משקפים אותו כהוא זה. מדובר בתחום המשלב רפואה ומשפט. הנפגעים ומשפחותיהם מגיעים למשרדנו בעת מצוקה, ותפקידנו לספק להם מעטפת חמה, תומכת, מסורה ומקצועית. המשרד מייצג לקוחות מכל המגזרים ושכבות האוכלוסייה. אנו מלווים את הלקוח מראשית ההליך ועד לסיומו המוצלח, במטרה להגיע לסכום הפיצוי המקסימלי שניתן להשיג עבורו, על-מנת שיוכל לשקם את עצמו ומשפחתו ולהיטיב את נזקיו הקשים.

מה הזכרון הראשון שלך כעורכת דין?

זכורה לי היטב הפעם הראשונה בה ייצגתי כפרקליטה בפרקליטות האזרחית את אגף השיקום כנגד חייל בערעור על דחיית החלטת אגף השיקום להכרתו כנכה צה"ל. אומנם זכיתי בתיק, אולם הייתה לי הרגשה קשה מאד, סוג של דיסוננס קוגניטיבי. מאד חמלתי על החייל. לאחר כעשור כשהחלפתי צד ועברתי לייצג את החיילים ומשפחותיהם, חשתי שהגעתי לצד ולמקום הנכון.במה היית עוסקת לולא היית עו"ד?

יש לי תואר ראשון בהיסטוריה ובחינוך קהילתי ולאחריו התחלתי את לימודי המשפטים. אולי הייתי הולכת לכיוון של ארכיאולוגיה/היסטוריה של הזמן הקדום, אבל בכל מקרה נראה לי שמקצוע עריכת הדין הוא המקצוע הנכון עבורי.מה המשמעות של להיות עו"ד עבורך?

כשייסדתי את המשרד החלטתי כאג'נדה לייצג תובעים - נפגעים בלבד. מטרתי היא להמשיך ולייצג את ציבור הנפגעים, ולהמשיך ליצור תקדימים משפטיים בתחום דיני הנזיקין אשר יסייעו לנפגעים להיטיב ולשפר את חייהם וסבלם ככל הניתן. אני מייצגת אוכלוסיות שקופות, שכבות סוציואקונומיות נמוכות, לצד אלפיון עליון והמטרה היא להשיג עבורם את הפיצוי המקסימלי אשר יאפשר איכות חיים.


האם יש תיק שנגע ללבך במיוחד?

קשה לי להצביע על מקרה ספציפי, במהלך השנים נצברו אצלי מקרים ורגעים רבים מספור. לזכותי נזקפים תקדימים רבים בערכאות המשפטיות, לרבות בביהמ"ש והעליון. כך, השגתי בשנת 2017 תקדים היסטורי ועקרוני בביהמ"ש העליון, ראשון מסוגו, במקרה שבו ייצגתי את משפחתו של טכנאי בזק שנהרג באינתיפאדה השנייה. לראשונה, קבע ביהמ"ש כי הרשות הפלשתינית חבה בנזיקין בגין הירצחו של אזרח ישראלי, וכמו כן פסק לראשונה כי על הרש"פ לשלם פיצויים עונשיים (בסך 3 מיליון ₪) בנוסף לפיצויים הנזיקיים. במקרה אחר, בו ייצגתי נער שנפצע כתוצאה מקריסת שער כדורגל בבית ספרו, ניתן ע"י ביהמ"ש העליון פסק דין תקדימי נוסף כאשר קבע כי על עיריית טייבה והמדינה, שכשלה בהפעלת פיקוח, לשאת בפיצוי בסך 1.2 מיליון ₪. במקרה נוסף, בעקבות תביעה שהגשתי נגד ביה"ח כרמל ופלימן בגין התרשלות בטיפול ואי אבחון זיהום ופצעי לחץ אצל קשישה בת 86.5, אשר גרמו למותה, נפסק פיצוי בסך של כחצי מיליון ₪. מדובר בפס"ד תקדימי לגבי זיהום ופצעי לחץ.


מה את לוקחת הביתה?

אני עובדת שעות רבות ביום. מגיעה בערב הביתה, פעמים רבות אחרי דיונים בביהמ"ש בבקר וועדות רפואיות אחה"צ. משתדלת להתנתק מהעבודה עד כמה שניתן, ולהיות עם משפחתי.


מה ההחלטה הכי קשה שלקחת כעורך דין?

להמליץ לאחת מבנותי ובני ללמוד משפטים. שניהם עורכי דין כיום. בני השתלב במשרדי , כמי שתחום הנזיקין אהוב עליו מילדותו, ובתי היא עו"ד מסחרית.


מי המורה הכי טוב שהיה לך?

למדתי כאמור באוניברסיטת ת"א. לימדו אותי, בין היתר, פרופ' נילי כהן, פרופ' אוריאל רייכמן, פרופ' אמנון רובינשטיין ורבים אחרי. כמו כן הש' מרדכי בן דרור ז"ל, שהיתה לי הזכות להתמחות אצלו כשחזר לתפקיד סגן נשיא ביהמ"ש המחוזי בתל אביב ממינוי בפועל לביהמ"ש העליון, ופרקליטת מחוז ת"א (אזרחית) נעמי שטרן ז"ל, שהיתה אורים ותומים בפקחותה וחוכמתה הרבה, וצברתי שעות רבות במחיצתה.


לאיזו קולגה היית רוצה לפרגן?

לפני זמן קצר נפטרה עו"ד דפנה רוזן זינגר ז"ל. דפי היתה נזיקיסטית משכמה ומעלה, חכמה, מוכשרת, בעלת ידע משפטי ענק, מגשרת יוצאת מהכלל. רובם ככולם של התיקים בהם התגשרתי אצלה בתחום הרשלנות הרפואית הסתיימו בפשרה הוגנת. פטירתה בדמי ימיה מהווה אבדה גדולה לעולם הנזיקין. היא מאד חסרה.


מה מניע אותך ביום יום?

תשוקה למקצוע, סיוע לשכבות החלשות אותן אנו מייצגים.


כיצד הסתייעת בקרן ג'סטיס?

הסתייעתי בקרן ג'סטיס בשנים האחרונות בכלל ובתקופה האחרונה בפרט במספר תביעות רשלנות רפואית בסכומים גבוהים מאד, במקרים של רשלנות רפואית בלידה, שגרמו לפטירת הוולד, אי איבחון מומים מולדים, רשלנות בניתוח , באיבחון וכיו"ב. קרן ג'סטיס מייצרת אפשרות חשובה מאד עבור האזרח הפשוט שהפרוטה לא מצויה בכיסו, להגיע לערכאות ולהגיש תביעות נזיקין, באמצעות מימון חוות דעת רפואיות בתיקי רשלנות רפואית, שעה שלולא המימון דרכו היתה חסומה. הנסיון שלנו עם הקרן הוא מוצלח, אנו מקבלים שתוף פעולה ומענה מהיר , וכך אף היה בתקופת הקורונה.


מהן התכונות החשובות ביותר לעו"ד שמייצג תובעים?

להאמין בעצמך וביכולותייך, לחתור להגשמת מטרותיך תוך יושרה אישית ומקצועית. טיפול בתיקי נזיקין מחייב ידע, ניסיון, ותק ויחס אישי ללקוח. המוטו שלי הוא פרפקציוניזם ומצוינות, לצד אמפתיה ומסירות לנפגעים ומשפחותיהם.


איפה תהיי בעוד 10 שנים?

מקווה שמשרדי ימשיך להצליח, להוביל בתחומי עיסוקינו, ולייצר תקדימים משפטיים בערכאות המשפטיות.


"ענת גינזבורג, משרד עורכי דין, נוטריון ומגשרים" מייצג נפגעים/ות רבים/ות בתחום הרשלנות הרפואית נגד קופות חולים ובתי חולים, צוותים רפואיים, רופאים, משרד הבריאות ועוד; בתביעות רשלנות רפואית במהלך מעקב הריון, לידה, פרוצדורות פולשניות; במהלך אשפוז, ניתוחים, איחור באבחון וכו'. המשרד מייצג נפגעי תאונות דרכים ותאונות עבודה, חיילים/ות בתביעות נגד אגף השיקום להכרתם כנכי צה"ל, נפגעי תאונות עבודה מול המוסד לביטוח לאומי ועוד.בחזרה למגזין
בחזרה לעמוד הבית