אי-נטילת חומצה פולית בזמן ההיריון: עילת תביעה בגין רשלנות רפואית

למרות שלחומצה פולית קיימת חשיבות עליונה במניעת מומים קשים בעובר, ועל אף הוראות מפורטות של משרד הבריאות בנושא, רופאים רבים עדיין לא מקפידים להדריך נשים הריוניות כיצד ליטול את הויטמין. עו"ד ארן אמיר, מהמומחים הבולטים בארץ לתביעות רשלנות רפואית בלידה, מסביר כיצד מנהלים תיק משפטי במקרה כזה, וכיצד משפחה שעולה מתהפך עליה מצליחה להעמיד מימון לתביעה - בסכום שיכול להגיע ל-100 אלף ש"ח

מערכת קרן ג'סטיס - השקעות משפטיות

"כל החיים מתהפכים. ההורים האלה גיבורים". עו"ד ארן אמיר
"כל החיים מתהפכים. ההורים האלה גיבורים". עו"ד ארן אמיר

מהי חומצה פולית?

"חומצה פולית היא סוג של ויטמין, שנקרא B9. החשיבותדשלו רבה, בין השאר במניעת מחלות כמו אנמיה, ובעשר השנים האחרונות גילו שיש לו חשיבות עצומה ביצירה של התאים העובריים בתחילת הדרך שלהם. כלומר, הוא דואג לזה שהחומר האנושי, ה-DNA, יתפתח כמו שצריך. כשיש מחסור או עודף זה עשוי ליצור בעיות מאוד קשות, כמו מומים בעמוד השדרה, מומי לב ואפילו אוטיזם. מדובר בגוף ידע שהולך ומתפתח והנושא הזה נעשה יותר ויותר חשוב בעולם הרפואה – בייחוד ברפואה שקשורה במעקבי היריון".


מהו הנזק שיכול להיגרם כתוצאה מאי נטילת חומצה פולית במהלך ההיריון?

"ישנם סוגים של מומים, בייחוד בעמוד השדרה, שהם אופייניים למחסור בחומצה פולית. המום הנפוץ וגם הקשה ביותר מכונה "ספינה ביפידה". כאשר נולד ילד עם עמוד שדרה חשוף ופתוח, כלומר כשהעצמות לא התאחו וחוט השדרה נותר חשוף, אנחנו יודעים שהסיבה לכך היא מחסור בחומצה פולית".


מה קורה כשמגיע אליך לקוח שנולד לו ילד פגוע?

"בדרך כלל, לקוח שמגיע אליי לא יודע מה קרה. הוא לא מבין מהי הסיבה לכך שהילד שלו סובל ממום כ"כ קשה שגורם לנכות בגפיים התחתונות, לאי-שליטה על הסוגרים ולפעמים גם לפיגור שכלי. עפ"י רוב מגיעים ואומרים, 'אוקיי, אני לא ידעתי שיש אפילו כזה דבר. מה אתה חושב, למה זה קרה לי? האם אפשר היה למנוע את זה?'. ואז אני מעלה את האפשרות שהאמא לא קיבלה הסבר והדרכה לקחת חומצה פולית. למשרד הבריאות יש הוראות מאוד קפדניות בנושא הזה, ולצערי במשך שנים רבות הרופאים בקהילה, וגם אחרים, פחות הקפידו בנושא הזה".

איך יוצאים לדרך, מבחינה משפטית?

"כשאני מתרשם שההורים לא יודעים מה זו חומצה פולית, כלומר לא ניתן להם הסבר מה לעשות, אני אוסף את החומר הרפואי. החומר כולל את מעקבי ההיריון, וחומר מהתקופה שהאישה הייתה אצל רופא משפחה ורופא נשים לפני ההיריון, ובודק האם היא קיבלה המלצה נכונה לקחת חומצה פולית, במינון המתאים ובזמן המתאים. וכשאני רואה שזה לא התקיים אני מציע ללקוח לפתוח בהליך משפטי, פונה למומחים רפואיים בנושא הזה, בתחום הנוירולוגיה, בתחום הפרמקולוגיה ומיילדותיים, ומבקש מהם לתמוך בטענות שלי שמחסור בחומצה פולית גרם למום, ושהמחסור הזה נבע מאי-קבלה של מידע נכון כפי שהיה צריך למסור לאם ולהורים".


זו התמחות מיוחדת - לא כל עורך דין שמתעסק ברשלנות רפואית מבין בהכרח בתביעות כאלה.

"נושא החומצה הפולית פותח על ידינו לפני 12 שנים. לקח 3-4 שנים כדי שזו תהפוך לעילת תביעה שהיא יותר מקובלת בענף בישראל, וזה אכן קרה. אני מניח שעד היום התנהלו כבר מעל 100 או 200 תביעות כאלה בסכומי פיצוי מצטברים של כמה מאות מיליוני שקלים. זה נכון - חייבים ללמוד את הנושא הזה. הקדשנו שנים רבות ללימוד, גם עצמי, גם באמצעות התייעצות עם מומחים מהארץ ובעולם, וכשהרגשנו מספיק יציבים התחלנו להגיש תביעות".

איך יודעים לייחס היעדר מתן חומצה פולית למום כמו ספינה ביפידה? איך יודעים שהמום לא נגרם מסיבה אחרת?

"יש מספר גורמי סיכון להיווצרות של ספינה ביפידה. השניים המרכזיים הם גנטיקה והיעדר חומצה פולית. היום, אגב, חושבים שזה עניין משולב – כשקיימת רגישות גנטית, כלומר מוטציה גנטית מסוימת, אז התינוק הרבה יותר רגיש למחסור של חומצה פולית. מכיוון שיש שתי סיבות עיקריות, אם אני מצליח לשלול את הנושא הגנטי – כלומר אין במשפחה עוד ילדים שסובלים מאותה בעיה, ולא זוהתה תסמונת מוכרת – אני מניח שניתן לומר שמחסור של חומצה פולית הוא זה שגרם לנזק".


מה עוברת משפחה שנולד לה ילד הסובל מספינה ביפידה?

"קודם כל, אני מזהה שההורים בהתחלה בהלם ובצער עצום. לוקח להם שנה להבין מה קורה, להתחיל להתאושש ולארגן את החיים שלהם. לידה של ילד נכה בדרגה כ"כ קשה היא אסון. כמובן שההורים מאוד אוהבים את הילדים שלהם, אבל כל חייהם מתהפכים. לפעמים הם צריכים להפסיק לעבוד כדי לטפל בילד, לעבור טיפולים רפואיים ממושכים. רק תחשוב על זה שצריך לצנתר ילד כזה 4-5 פעמים ביום. יש צורך להגיע לביקורים אצל רופאים מומחים. לשלב את הילד במסגרות נכונות. לתת לו טיפולים תומכים שיכולים לשפר את המצב שלו, כמו פיזיותרפיה וטיפולים רגשיים הרבה פעמים. זה חצי משרה, או משרה מלאה של הורים. כל העולם השתנה. יש סבל נפשי וסבל גופני, וההורים האלה גיבורים בעיני. הם מתמודדים עם הדברים הקשים ביותר שאפשר לחשוב עליהם כהורים".


איך נראים חיים של משפחה כזאת בהמשך הדרך?

"בשלב מסוים אני מזהה שיש שמחה רבה לגדל ילד עם נכות למרות הקושי, כי זה נותן פרופורציה להורים לגבי החיים, לגבי מה חשוב ומה לא. אבל אי אפשר להתעלם מכך שיש עליהם נטל כלכלי עצום. פעמים רבות הילד לא מצליח לקבל את מה שמגיע לו, כי סל הבריאות הממלכתי לא מאפשר טיפולים מעבר לרמה מסוימת, או טיפולים מיוחדים. למשל, ניתוחים מיוחדים שיכולים לשפר את המצב לא מבוצעים היום בישראל אלא מבוצעים במרכזים בארה"ב, וקופות החולים לא תמיד מכסות את זה. ניתוח כזה, שלאחרונה השגנו עבורו מימון, עולה 400,000 דולר. ההתמודדות הכלכלית היא מרכיב מאוד משמעותי בקשיים שעוברים הורים לילדים עם ספינה ביפידה".


אחרי שאתה מזהה שקיימת לכאורה עילת תביעה, איך מנהלים את ההליך?

"השלב החשוב, אולי החשוב ביותר, מעבר לליטיגציה בבתי המשפט, היא תמיכה של הטענות המשפטיות שלי בחוות דעת רפואיות. כשאני ניגש לבית משפט, אני צריך לתמוך את הטענות שלי באמצעות רופאים, שיוכלו להתמודד עם הרופאים של הצד השני. אלו חייבים להיות הרופאים הטובים ביותר בתחומם. הרכיב המרכזי ביותר, זה שבסופו של דבר יבטיח הצלחה, הוא איכות הרופאים שאני מצליח להביא והנכונות שלהם להירתם בחפץ לב ובמסירות להליך המשפטי. לכן השלב הוא פנייה לרופאים מומחים. כמו שאמרתי, רואים בתחום הנוירולוגי, הנוירוכירורגי, הפרמקולוגי והמיילדות, כדי שיוכלו להצביע איזה רופא התרשל או טעה כשהוא לא המליץ על חומצה פולית כפי שהיה צריך לעזור".


איך משפחה כזאת, שכל החיים שלה התהפכו, ולעתים ההורים צריכים להפסיק לעבוד, יכולה להביא מהבית את סכומי הכסף הדרושים עבור מימון התביעה?

"במעל 90% מהמקרים הורים לא יכולים להגיע לממן תביעות כאלה בעצמם. בוא נדבר רגע על ההיקפים, שלא נטעה. לנהל תביעה כזאת מבחינה כספית - הסכומים מגיעים לבין 50 ל-100 אלף שקל, לכל תביעה. אלו סכומים שמרבית האוכלוסיה בישראל לא מסוגלת להגיע אליהם, או לא מוכנה לסכן אותם, כיוון שזה יגרום לפגיעה כלכלית קשה יותר. ולכן, מעל 90% מהלקוחות שמגיעים אלינו חייבים להיעזר במימון חיצוני".

ספק על שיתוף הפעולה שלך עם ג'סטיס.

"הכרנו לפני מספר שנים. לא הכרתי את תחום מימון התביעות קודם לכן. אבל מכיוון שהיו כ"כ הרבה משפחות שנאלצתי לא לטפל בהן, פשוט לא היה להן את הסכומים הדרושים למימון התביעה, חשבתי שזה מאוד חשוב ויאפשר להורים רבים לילדים פגועים לקדם תביעות משפטיות, מה שלפני זה לא היה אפשרי. הפתרון הזה הפך לפתרון שהיום משרת את מרבית הלקוחות שלי. נכון לומר, שמעל 90% מהלקוחות שלנו נעזרים כיום בשירות של ג'סטיס. העבודה מתנהלת לשביעות רצוני, גם מבחינת ההיענות לבקשות שלנו במהירות, מה שלא מעכב את ההליך המשפטי ומסיר מאיתנו בכלל דאגה כלכלית לניהול ההליך קדימה, וכמובן גם מההורים. מה שיותר חשוב לי זה שנוצרו קשרי עבודה קרובים, חמים ואפילו אישיים. הפכנו לידידים ממש. ואני רואה בזה זכות גדולה עבור הלקוחות שלי שיש פתרון כ"כ יעיל וכ"כ פשוט לקדם את התביעות שלהם".


באיזה תיק, לדוגמה, אתם עוסקים בימים אלו?

"טיפלנו לאחרונה בכמה מקרים באותו נושא, ובעיקר במקרה אחד מסוים. פנתה אלינו אישה אשר מתגוררת בצפון ונולדה לה בת הסובלת מספינה ביפידה, ומצבה לצערנו לא טוב. שאלנו אותה: נטלת חומצה פולית לפני ההיריון? היא אמרה שכן. חשבנו בהתחלה שאין מה לעשות, האישה קיבלה את הטיפול שצריך. ישבנו במשרד וחשבנו לעצמנו: אולי יש לה מאפיינים מיוחדים? אולי יש לה גורמי סיכון שהצריכו לקחת מימון שונה, גבוה יותר, של חומצה פולית? ואחד מגורמי הסיכון במקרה הזה התממש. האישה הייתה עם משקל עודף. משקל עודף הוא גורם סיכון שגם משרד הבריאות מכיר בו, ובמקרה כזה צריך לקחת חומצה פולית במינון גבוה יותר מהמינון הרגיל. המינון הרגיל הוא 0.4 מ"ג ליום, והאישה הייתה צריכה לקחת מינון גבוה פי 12 – 5 מ"ג ליום. הזמנו את החומר הרפואי ובדקנו איזה המלצה נתן לה הרופא. ראינו שהרופא נתן לה המלצה רגילה של 0.4 מ"ג. הוא לא שם להמלצה של משרד הבריאות, שכאשר האישה סובלת מהשמנת יתר, צריך לתת מינון גבוה פי 12. כשהבנו שזה המצב חשבנו שאפשר להגיש תביעה. הזמנו את ההורים למשרד שלנו, הסברנו להם מדוע, למרות שאישה קיבלה פולית, במקרה הזה לא ניתן לה מינון מתאים, והיא יכולה להגיש תביעה. פנינו לקרן ג'סטיס וקיבלנו את המימון לתביעה. היינו צריכים לשכנע כי לא מדובר במקרה רגיל, אבל שיתוף הפעולה בינינו מבוסס גם על אמון והצלחנו לעשות את זה. התביעה הוגשה, ואני מניח שהיא תסתיים בפיצוי נכבד. במקרה הזה אנחנו צופים שבתי יקבלו שיכולת חומצה פולית במינון של 5 מ"ג למנוע את המום גבוהה בהרבה ממינון של 0.4 מ"ג".


במקרה הזה, לדוגמה, מה הייתה עלות מימון התביעה?

"במקרה הזה חוות הדעת היו יקרות יותר מהממוצע, ועלות המימון שלהן הגיעה ל-60-70 אלף שקל – רק בשלב הראשוני, עוד לפני חוות משלימות שנצטרך להגיש בהמשך, כדי להגיב לטענות שתביא ההגנה".


פוסטים אחרונים

הצג הכול
בחזרה למגזין
בחזרה לעמוד הבית